Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprzęgła hydrauliczne i rozdzielacze

( ilość produktów: 71 )

Rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne to pojęcia, które bardzo często stosowane są zamiennie. Nie jest to jednak do końca prawdą. Co prawda, sprzęgło hydrauliczne stanowi swego rodzaju rozdzielenie dwóch obiegów jednak nie każde sprzęgło hydrauliczne wyposażone jest w rozdzielacz. Sprzęgło hydrauliczne to pionowy zbiornik wodny zakończony z jednej strony gorącymi króćcami, a z drugiej strony zimnymi króćcami. Górna część odpowiada za zasilanie ze źródła ciepła, natomiast część dolna zapewnia powrót czynnika. Rozdzielacze hydrauliczne ustalają kierunek przepływu cieczy poprzez przekazanie energii mechanicznej do miejsca napędzanego. Rozdzielacz zastępuje skomplikowane systemy rurek, złączek i kształtek.

Widok
Pokaż tylko Pokaż tylko
ProducentProducent
MarkaMarka
+ Rozwiń- Ukryj
Przyłącza od strony instalacjiPrzyłącza od strony instalacji
RozmiaryRozmiary
Waga gabarytowa w gramachWaga gabarytowa w gramach
+ Rozwiń- Ukryj
WysokośćWysokość
SzerokośćSzerokość
+ Rozwiń- Ukryj
MateriałMateriał
Maksymalne ciśnienieMaksymalne ciśnienie
Ilość sekcjiIlość sekcji
+ Rozwiń- Ukryj
Ilość obwodówIlość obwodów
+ Rozwiń- Ukryj
Moc grzewczaMoc grzewcza
CenaCena
-
DługośćDługość
+ Rozwiń- Ukryj

Sprzęgło hydrauliczne – co to?

Sprzęgło hydrauliczne to urządzenie, które umożliwia połączenie kilku urządzeń grzewczych o tożsamych parametrach pracy z kilkoma obiegami grzewczymi. Innymi słowy, sprzęgło hydrauliczne umożliwia połączenie ze sobą obiegu kotłowego i grzewczego. Najczęściej stosowane jest przy obiegach, które posiadają własne pompy. Sprzęgła hydrauliczne umożliwiają utrzymanie prawidłowego ciśnienia pomiędzy kotłem a instalacją grzewczą. Wykonane są przeważnie ze stali węglowej lub stali nierdzewnej. Zastosowanie odpowiedniego materiału ogranicza utratę cieplną. Niektóre sprzęgła wyposażone są w odpowietrznik automatyczny, który zapobiega zapowietrzeniu układu. Najczęściej stosowane są w budynkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki.

Rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne – funkcje

  • Rozdział obiegu grzewczego i kotłowego,
  • Odpowietrzanie i odmulanie czynnika grzewczego,
  • Niedopuszczanie do korozji niskotemperaturowej,
  • Zapewnienie płynnej pracy kotła podczas zmniejszonego i zwiększonego zapotrzebowania na moc grzewczą,
  • Brak konieczności równoważenia hydraulicznego całej instalacji,
  • Poprawa komfortu korzystania z urządzeń grzewczych różnego typu.

Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem

Bardziej zaawansowane instalacje wymagają zastosowana sprzęgła hydraulicznego z rozdzielaczem. Takie połączenie zapewnia prawidłowe działanie instalacji i niweluje potencjalne zakłócenia w pracy pompy. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego z rozdzielaczem jest bardziej kosztowne, jednak przekłada się na żywotność urządzeń grzewczych zastosowanych w instalacji. Sprzęgła hydrauliczne z rozdzielaczem cechują się charakterystyczną budową. Środkowa przegroda urządzenia jest przecięta, aby umożliwić mieszanie się strumieni.

Jak wybrać sprzęgło hydrauliczne?

Wielkość sprzęgła hydraulicznego powinna być dostosowana do przepływów w poszczególnych obiegach grzewczych. Do obliczania wykorzystuje się wzór V=(P*860)/ΔT. V to przepływ pojedynczego obiegu grzewczego (mierzony w l/h), P to moc obiegu grzewczego, natomiast wartość ΔT przypisana jest różnicy temperatur w obiegu grzewczym. Obliczony przepływ to najważniejszy parametr, który rzutuje na to, jakie rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne należy zakupić.

Rozdzielacze hydrauliczne a ogrzewanie

Rozdzielacze hydrauliczne mają zastosowanie zarówno przy ogrzewaniu podłogowym, jak i typowej instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku podłogówki, rozdzielacze zapewniają utrzymanie
odpowiedniej temperatury w każdej pętli grzewczej, która wchodzi w skład naszej instalacji. Dobra dystrybucja ciepła prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Rozdzielacze hydrauliczne do układ belek i korków zaślepiających do których można podłączyć kilka przewodów grzewczych. Rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne stosowane są bardzo często przy termomodernizacji budynku by uzyskać jak najlepszy stopień wydajności termicznej, pochodzącej z różnych źródeł ciepła.

Rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne – polecani producenci

Dobór urządzeń o odpowiednich parametrach technicznych to jedno. Ważne jest to, żeby rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne pochodziły z pewnego źródła. Sprawdzona marka wiąże się z gwarancją producenta i łatwą dostępnością części zamiennych, bądź serwisantów zaznajomionych z konkretnym typem urządzenia. Polecamy rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne wyprodukowane przez firmy KELLER, FERRO, PERFEXIM.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 199 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Gitara
2024-05-03
Wszystko ok. Polecam.
pixel