Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zbiorniki buforowe do pomp ciepła - jak dobrać odpowiedni bufor?

2023-08-11

Zbiorniki buforowe do pomp ciepła - jak dobrać odpowiedni bufor? Poprzez bufor ciepła rozumie się zbiorniki buforowe, których zadaniem jest magazynowanie ciepła  oraz oddawanie go do odbiorników (grzejników, ogrzewania podłogowego) gdy źródło ciepła nie  pracuje. Jest to tradycyjne znaczenie, odnoszące się głównie do kotłów i pieców. W przypadku pomp  ciepła bufor spełnia nieco inne zadanie. Montuje się go w miejscach z małą pojemnością wodną, taką  jak grzejniki czy podłogówka. Jego zadanie sprowadza się do zwiększenia powierzchni wody w  instalacji grzewczej, co zapobiegania taktowaniu pompy ciepła i zwiększa wydajność samej instalacji.  Brzmi skomplikowanie? Zapraszamy do dalszej części artykułu w której zostanie to szczegółowo  wyjaśnione.

Ogrzewanie podłogowe jako magazyn energii  

Instalacja ogrzewania podłogowego umiejscowiona jest pod wylewką, która spełnia między innymi  funkcję izolacyjną. Tym samym podłogówka posiada bardzo dużą pojemność cieplną, którą można z  powodzeniem wykorzystać jako swego rodzaju magazyn energii. W niektórych przypadkach instalacja  ogrzewania podłogowego może w całości zastąpić bufor – o ile zastosowano odpowiednią grubość  warstwy jastrychu. Tym samym podłogówka może odpowiadać za akumulację ciepła i optymalizację  pracy pompy ciepła. Im niższa różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła  pompy, tym mniejsze koszty eksploatacyjne.  

Funkcje bufora do pomp ciepła 

 • Magazynowanie wytworzonego ciepła.  
 • Rzadsze włączanie się sprężarki pompy ciepła, co przekłada się na zwiększenie jej żywotności.  Magazynowanie energii potrzebnej do odmrożenia parownika (pompa powietrze-woda).  Podłączenie dodatkowych źródeł ciepła.  
 • Unormowanie przepływu cieczy grzewczej.  
 • Zapobieganie taktowaniu pompy ciepła.  
 • Zwiększenie wydajności instalacji.  
 • Kompensacja naddatku mocy pompy ciepła.  

Kiedy stosować pompę ciepła z buforem?

Najłatwiej uzyskać odpowiedź na to pytanie poprzez kontakt z producentem twojego modelu pompy  ciepła. Co do zasady, pompy ciepła z buforem zalecane są w większości instalacji, jednak powinno to  wynikać z posiadanej ilości źródeł ciepła oraz realnej mocy grzewczej pompy. Zalecamy stosowanie  pompy ciepła ze zbiornikiem buforowym jeżeli: 

 • pojemność wodna układu centralnego ogrzewania jest mniejsza niż 10l/1kW mocy grzewczej,  w domu występuje kilka oddzielnych obiegów, np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe,  do ogrzewania wykorzystywanych jest kilka źródeł ciepła, np. pompa i kocioł gazowy, dom jest ogrzewany za pomocą tradycyjnych grzejników. 

Jeżeli twój budynek został wybudowany w technologii energooszczędnej i nie planujesz montażu  dodatkowego źródła ciepła to prawdopodobnie nie będziesz potrzebował zbiornika buforowego. Nie  zapominaj jednak o tym, że każdy przypadek należy rozważać indywidualnie biorąc pod uwagę  pojemność wodną układu oraz objętość wody w obiegu grzewczym.

Jak dobrać odpowiedni bufor do pomp ciepła? 

Szacunkowo przyjmuje się, że pojemność bufora powinna wynosić 10l/kW mocy pompy ciepła jeżeli  w budynku znajduje się ogrzewanie podłogowe. Przy grzejnikach, wartość ta może wzrosnąć nawet  do 20l/kW. Warto mieć na uwadze również kilka innych czynników, takich jak: 

 • role, jaką ma spełniać zbiornik buforowy do pompy ciepła,  
 • pojemność bufora,  
 • objętość wody w obiegu grzewczym,  
 • rodzaj bufora: z wymiennikiem, bez wymiennika, z podgrzewaczem wody.  

Dobranie odpowiedniego bufora do pompy ciepła wymaga doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego przy wyborze najlepiej poradzić się eksperta z tej dziedziny. Źle dobrany bufor może  prowadzić zmniejszenia żywotności pompy, czy paradoksalnie zmniejszyć jej wydajność.  

Wybór bufora do pompy ciepła – porady praktyczne  

 • Jeżeli głównym zadaniem bufora do pompy ciepła jest przedłużenie żywotności urządzenia  wówczas najlepiej stosować zbiornik buforowy bez wymiennika.  
 • Jeżeli zbiornik buforowy ma łączyć kilka obiegów grzewczych wówczas najlepiej stosować  bufor z wymiennikiem.  
 • Jeżeli posiadamy kolektory słoneczne lub kominek z płaszczem wodnym, wówczas warto  zastosować bufor typu zbiornik w zbiorniku.  
 • Stosuj zawory przełączające do odseparowania pracy pompy ciepła z wysoką temperaturą tylko na potrzeby magazynowania energii potrzebnej do przygotowania CWU.  Wybieraj bufory o najniższym współczynniku strat ciepła. 
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel