Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawory grzejnikowe: klucz do efektywnego ogrzewania

2023-10-22
Zawory grzejnikowe: klucz do efektywnego ogrzewaniaKluczowym aspektem każdego systemu ogrzewania są nie tylko duże elementy jak kotły, ale również mniejsze, takie jak zawory grzejnikowe. W poniższym artykule przyjrzymy się rodzajom zaworów grzejnikowych i kryteriom, które należy brać pod uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje Zaworów Grzejnikowych - Obsługa i Funkcjonalność

Podział zaworów grzejnikowych może być przeprowadzony na podstawie ich sposobu obsługi. Najczęściej spotykane są zawory manualne, które wymagają ręcznej regulacji temperatury. Są to ekonomiczne rozwiązania, jednak wymagające regularnej uwagi użytkownika.

Z kolei zawory termostatyczne, wyposażone w termostaty, automatycznie regulują przepływ ciepłej wody, co przyczynia się do oszczędności energetycznych. Dodatkowo wyróżniamy zawory odcinające, które umożliwiają odcięcie przepływu wody do grzejnika, co jest przydatne podczas jego naprawy lub wymiany.

Konstrukcyjny Podział Zaworów Grzejnikowych

Inny sposób klasyfikacji zaworów grzejnikowych bazuje na ich konstrukcji. Podstawowe typy to zawory proste, które instaluje się w linii prostej z rurą doprowadzającą wodę, oraz zawory kątowe montowane pod kątem 90 stopni do rury. Istnieją również zawory narożne, przeznaczone do montażu w narożnikach.

Wśród bardziej zaawansowanych rozwiązań znajdują się zawory trzydrogowe, służące do podłączenia dwóch grzejników do jednej rury, oraz zawory czterodrogowe, umożliwiające regulację przepływu wody w dwóch kierunkach. Ostatnim typem są zawory krzyżowe, które umożliwiają odwrotne podłączenie zasilania i powrotu do grzejnika.

Kluczowe Kryteria Wyboru Zaworu Grzejnikowego

Podczas wyboru zaworów grzejnikowych, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, należy ocenić możliwości „wyprowadzenia” instalacji i dostępność modyfikacji. Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest instalacja grzewcza, co wpływa na wybór odpowiednich przejściówek. Kolejnym aspektem jest sposób wyprowadzenia instalacji ze ściany lub podłogi.

Istotne jest też sprawdzenie, po której stronie przewidziano montaż głowicy termostatycznej oraz czy planuje się montaż grzałki elektrycznej w grzejniku, co jest ważne w przypadku podłączenia dolnego.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zawór czterodrogowy Herz VUA40 dwururowy, prosty do drabinki LIZAK

Zawór czterodrogowy Herz VUA40 dwururowy, prosty do drabinki LIZAK

Cena regularna: 116,99 zł brutto113,48 zł brutto
Zawór termostatyczny HERZ-TS-98-V prosty 1/2" 1762367

Zawór termostatyczny HERZ-TS-98-V prosty 1/2" 1762367

Cena regularna: 63,67 zł brutto61,76 zł brutto
pixel