Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zasobniki do pomp ciepła - z wężownicą czy bez

2023-08-11
Zasobniki do pomp ciepła - z wężownicą czy bez
Jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji ekologicznej w każdym aspekcie naszego życia. Koncerny motoryzacyjne rozwijają samochody elektryczne, producenci sprzętu elektronicznego stawiają na wysoką energooszczędność, a branża grzewcza skupia swoją uwagę na pompach ciepła. Nierozłącznymi elementami instalacji opartych na pompach ciepła są zasobniki. Na rynku dostępne są zasobniki buforowe, zasobniki z wężownicą oraz zwyczajne zbiorniki na wodę. Jaki zasobnik będzie najlepszy dla twojej pompy ciepła? Lepiej wybrać zbiornik z wężownicą, czy bez niej? Zapraszamy do artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Zasobniki do pomp ciepła – czym są?

Zasobniki do pomp ciepła to odpowiednio zaizolowane zbiorniki, których zadaniem jest przechowywanie ciepłej wody oraz jej podgrzewanie, gdy zachodzi taka potrzeba. Ich pojemność powinna być dostosowana do naszego zapotrzebowania na wodę oraz mocy pompy ciepła. Najczęściej pompy ciepła wykorzystywane są do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jednak można je również z powodzeniem wykorzystać do centralnego ogrzewania. Podobnie wygląda to w przypadku zasobników c.w.u. , które znajdują zastosowanie w różnych typach instalacji centralnego ogrzewania. Zasobniki do pomp ciepła są potoczne nazywane zbiornikami oraz bojlerami.

Zasobniki do pomp ciepła – rodzaje

 • Zasobniki zintegrowane – są stałym, nierozłącznym elementem pompy ciepła.
 • Zasobniki akumulacyjne – służą do przechowywania ciepłej wody użytkowej.
 • Zbiorniki buforowe – są buforem ciepła wykorzystywanym do pracy pompy.
 • Zbiorniki kombinowane – posiadają w jednej obudowie zasobnik cwu oraz bufor.

Kolejny podział, którego można dokonać dotyczy posiadania tytułowej wężownicy, czyli wygiętej rury służącej do wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem przewodzącym a otoczeniem. Innymi słowy, wężownica umieszczona w zbiorniku nagrzewa się do wysokiej temperatury, oddając ciepło do wody zgromadzonej w zasobniku celem utrzymania pożądanej temperatury wody.

Jak dobrać zasobniki do pomp ciepła?

Co do zasady, zarówno zasobniki, jak i pompy ciepła są tworzone w sposób uniwersalny, bym mogły współpracować z elementami instalacji różnych producentów. Zalecane jest stosowanie urządzeń tej samej marki, jednak wynika to głównie z napędzania własnej sprzedaży przez producentów. Zasobniki, wymienniki i bufory do wody to kluczowe elementy instalacji CWU wykorzystującej pompę ciepła. Przy wyborze zasobnika do pompy ciepła należy wziąć pod uwagę:

 • Moc pompy ciepła,
 • Moc cieplną wężownicy (bądź dwóch wężownic),
 • Pojemność zasobnika – zazwyczaj jest to 150, 200 lub 300 litrów,
 • Pozycję zbiornika i wężownicy – wężownica ulokowana w dolnej części jest bardziej wydajna,

W przypadku posiadania zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i pompy ciepła zaleca się stosowanie zasobników z dwoma wężownicami. Należy również pamiętać o tym, że im większa pojemność zasobnika, tym większe zapotrzebowanie na ciepło. Im większa powierzchnia wężownicy, tym mniejsza jest jej wydajność. Właśnie dlatego w przypadku zasobników o dużej pojemności stosuje się zazwyczaj dwie wężownice, bądź inne rozwiązania np. zbiornik warstwowy.

Moc pompy ciepła a powierzchnia wężownicy

Istnieją dwie odmienne metody dobierania powierzchni wężownicy do pompy ciepła oraz pojemności zasobnika. Pierwsza z nich zakłada, że na 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła przypada 0,20-0,45m2 powierzchni wężownicy w zasobniku. Konkretna wartość uzależniona jest od konkretnego producenta oraz modelu pompy. Drugi sposób sprowadza się do pomnożenia moc pompy ciepła przez współczynnik 0,2. Każda z tych metod posiada swoje minusy i wskazuje jedynie na przybliżone wartości. Należy również pamiętać, że moc grzewcza pompy ciepła przedstawiana przez producenta odnosi się do środowiska doświadczalnego, które nie ma pokrycia z realnymi warunkami pracy pompy. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem będzie przyjęcie, że na każdy kW mocy pompy przypada 0,3m2 powierzchni wężownicy.

Polecane zasobniki do pomp ciepła

 • Zbiornik kombinowany Galmet SG(K) 250/135
 • Zasobnik Ferroli Ecounit F300-1C z wężownicą i grzałką
 • Zasobnik cwu Huch EnTEC KXD z powiększoną wężownicą 3,71m2
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybko otrzymałam przesyłkę
2024-05-22
Bardzo przydatne!!!
pixel