Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tania i ekologiczna klimatyzacja - czy to możliwe?

2023-08-09
Tania i ekologiczna klimatyzacja - czy to możliwe? Klimatyzacja od lat kojarzy się z komfortem i utęsknionym chłodem w upalne dni. W samochodach jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła symbol luksusu, by stać się powszechnym elementem wyposażenia współczesnych aut. Podobnie sprawa wygląda w kwestii wyposażenia domów i biur. Klimatyzatory stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budynkach użytkowych oraz gospodarstwach domowych. Czy tania i ekologiczna klimatyzacja jest możliwa?

Klimatyzacja a ekologia

Jeden z powszechnie powielanych mitów mówi, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Niektórzy obwiniają nawet lodówki i klimatyzatory o niszczenie warstwy ozonowej i ocieplenie klimatu. Ile w tym prawdy? Jedynie część. W przeszłości jako ciecz chłodzącą w klimatyzatorach i lodówkach wykorzystywano substancje z grupy tzw. freonów. Zainteresowanie ochroną środowiska, recyklingiem i utylizacją odpadów stało w XX wieku na niskim poziomie, przez co bardzo często stare urządzenia były wyrzucane w lasach, bądź na poboczach dróg. Aktualnie świadomość społeczna i odpowiedzialność stają na znacznie wyższym poziomie. W ekologicznych klimatyzatorach stosuje się inne czynniki robocze (np. izobutanem), które nie wpływają negatywnie na środowisko. Istnieją także punkty specjalizujące się w utylizacji elektroodpadów, takich jak stare lodówki. Kupując nowoczesne klimatyzatory Kaisai możesz być spokojny o ich wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, ekologiczna klimatyzacja cechuje się niskim zużyciem energii i nie wpływa negatywnie na wysokość rachunków za prąd.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Wszystko zależy od jej rodzaju, wielkości, wydajności, mocy oraz przeznaczenia. Wybór klimatyzatora powinien wynikać ze specyfiki budynku, bądź wielkości pomieszczenia w którym ma zostać zamontowany. Hala magazynowa będzie wymagała innych rozwiązań niż chociażby sypialnia w mieszkaniu. Poniżej znajdują się poglądowe widełki cenowe poszczególnych rodzajów klimatyzatorów, odpowiadające asortymentowi naszego sklepu.

  • Klimatyzator ścienny (1.500-8.000 zł),
  • Klimatyzator przenośny (1.200-2.000 zł),
  • Klimatyzator komercyjny (2.000-10.000 zł).

Ekologiczna klimatyzacja – alternatywne rozwiązania

Producenci klimatyzatorów od lat prześcigają się w technologiach, które niwelują negatywne skutki oddziaływania klimatyzacji na środowisko naturalne. Większość nowoczesnych urządzeń chłodzących stawia na energooszczędność, redukcję emisji spalin i pyłów, jak i stosowanie ekologicznych czynników chłodzących. Warto również wskazać na inne rozwiązania, które mogą przyczynić się do ekologicznego obniżenia temperatury w danym pomieszczeniu, bądź budynku:

  • Stosowanie gruntowego wymiennika ciepła w wentylacji,
  • Chłodzenie budynków nocą poprzez wentylację i późniejszą izolację cieplną w ciągu dnia,
  • Odparowywanie wody, celem ochłodzenia powietrza w pomieszczeniu,
  • Wykorzystywanie chłodziarek absorpcyjnych i adsorpcyjnych,
  • Połączenie klimatyzatora z instalacją fotowoltaiczną.

Klimatyzacja z instalacji pompy ciepła

Popularnie poprzez hasło ”klimatyzacja ekologiczna” rozumie się także zastosowanie pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Jak to działa? Pompa zasysa wodę gruntową do wymiennika ciepła. Następnie dochodzi do schłodzenia powietrza oraz jego czyszczenia. Schłodzone powietrze trafia następnie do pomieszczeń, zgodnie z posiadaną instalacją. Nadmiar wody trafia następnie do studni, bądź zbiornika z wodą. Ten sam układ wykorzystuje się zimą do ogrzewania domu. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jest to bez wątpienia rozwiązanie ekologiczne, ponieważ wykorzystuje wodę gruntową. Jednak z powodzeniem większość współczesnych instalacji można określić mianem klimatyzacji ekologicznej, ponieważ wykorzystują nowoczesne czynniki takie jak R32 czy R410A.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Realizacja zamówienia zgodna z informacja na stronie szybka i profesjonalna.
2024-05-20
Bardzo profesjonalna i miła obsługa, wszystko zgodnie z zamówieniem.
pixel