Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Systemy kominowe Ricom - sprawdzone rozwiązania do kotłów  kondensacyjnych

2023-08-11

Jedną z największych zalet kotłów gazowych jest ich bezobsługowość. Raz skonfigurowane urządzenie  jest w stanie działać bez ingerencji z naszej strony, aż zabraknie paliwa. Najbardziej doceniają to  wcześniejsi właściciele kotłów na paliwa stałe, których eksploatacja wiąże się z codziennym  czyszczeniem komory i wyrzucania popiołu. Gazowe kotły kondensacyjne nie tworzą zanieczyszczeń  w postaci smoły, popiołu czy innych nieczystości. Wykorzystują spaliny powstałe w procesie spalania  gazu do optymalizacji efektywności pracy własnej. By korzystanie z kotła gazowego było bezpieczne,  konieczny jest odpowiedni system odprowadzenia spalin. Z pomocą przychodzą systemy kominowe  Ricom Energy.

Gazowy kocioł kondensacyjny – jak to działa?  

Działanie tradycyjnych kotłów gazowych ograniczało się do pozyskiwania ciepła poprzez prosty  proces spalania gazu. Zauważono jednak, że dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji możliwe jest  pozyskanie energii również ze spalin. Tym samym udało się wykorzystać trujące, szkodliwe skutki  uboczne procesu spalania gazu do potrzeb własnych, czyli zwiększenia wydajności całej instalacji  gazowej. Za idealny przykład mogą posłużyć kotły gazowe Viessmann, czyli połączenie wysokiej  jakości materiałów z nowoczesną technologią.  

Kotły kondensacyjne - zasada działania 

Proces kondensacji polega na przekształceniu pary wodnej (stan gazowy) w płyn (ciecz) przy  jednoczesnym wydzieleniu energii. Do spalenia gazu potrzebny jest tlen, który umożliwia proces  spalania. W tracie spalania gazu wydzielają się tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenek węgla oraz para  wodna. Dzięki zastosowaniu stali kwasoodpornej, bądź innych wytrzymałych materiałów, możliwe  jest pozyskanie ze spalin znacznej ilości ciepła. Spaliny są skraplane, a pozyskaną energię  wykorzystuje się do potrzeb grzewczych. Pozostałe gazy i tlenki zostają odprowadzone poprzez  kominy tworzywowe do kotłów gazowych kondensacyjnych. Warto zaznaczyć, że korzystanie z  gazowych kotłów kondensacyjnych jest uznawane za działanie proekologiczne, które zmierza do  redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.  

Kotły kondensacyjne a systemy kominowe 

System kominowy musi być dostosowany do kotła, który posiadamy. Niestety w przypadku kotła  kondensacyjnego nie można sobie pozwolić na identyczny komin, jak w przypadku tradycyjnego kotła  gazowego. Odprowadzane spaliny są mokre i trafiają do komina pod pewnym ciśnieniem. Cała  instalacja odprowadzania spalin musi być szczelna, dostosowana do pracy na mokro i odporna na  kwasowe właściwości skroplonych spalin. Co więcej, kotły kondensacyjne są wyposażone w  zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że do samego działania kotła potrzebne jest już  doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku. Systemy kominowe Ricom są skonstruowane w taki  sposób, by osobnym tunelem odprowadzać spaliny. Idealnie w takim przypadku sprawdzają się  kominy stalowe do kotłów gazowych kondensacyjnych.  

Kotły kondensacyjne – kominy tworzywowe czy stalowe? 

Do pracy z kondensacyjnymi kotłami gazowymi zaleca się stosowanie kominów ze stali  kwasoodpornej, bądź kominów ceramicznych. Z powodzeniem można wykorzystywać również  kominy tworzywowe pod warunkiem, że są one wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego.  Często stosuje się tworzywowe systemy kominowe z wkładem ceramicznym, bądź stalowym. Takie 

rozwiązanie jest stosunkowo tańsze i jednocześnie spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa.  Popularne są także rury, kolany i inne elementy systemów kominowych wykonane z tworzywa PPs.  

Systemy kominowe Ricom – polecane produkty 

Jeżeli zdecydowałeś się na gazowy kocioł kondensacyjny i poszukujesz właściwego systemu  odprowadzania spalin to systemy kominowe Ricom są rozwiązaniem właśnie dla ciebie. Szeroki  zakres asortymentu sprawia, że jesteś w stanie wykonać kompletną instalacje odprowadzenia spalin  przy użyciu produktów jednego producenta. Wysoka jakość, uniwersalna kompatybilność i  powszechna dostępność sprawiają, że systemy kominowe Ricom cieszą się niezmiennie dużym  zainteresowaniem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel