Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Systemy kominowe Ricom - sprawdzone rozwiązania do kotłów  kondensacyjnych

2023-08-11
Systemy kominowe Ricom - sprawdzone rozwiązania do kotłów  kondensacyjnychJedną z największych zalet kotłów gazowych jest ich bezobsługowość. Raz skonfigurowane urządzenie jest w stanie działać bez ingerencji z naszej strony, aż zabraknie paliwa. Najbardziej doceniają to wcześniejsi właściciele kotłów na paliwa stałe, których eksploatacja wiąże się z codziennym czyszczeniem komory i wyrzucania popiołu. Gazowe kotły kondensacyjne nie tworzą zanieczyszczeń w postaci smoły, popiołu czy innych nieczystości. Wykorzystują spaliny powstałe w procesie spalania gazu do optymalizacji efektywności pracy własnej. By korzystanie z kotła gazowego było bezpieczne, konieczny jest odpowiedni system odprowadzenia spalin. Z pomocą przychodzą systemy kominowe Ricom Energy.

Gazowy kocioł kondensacyjny – jak to działa?

Działanie tradycyjnych kotłów gazowych ograniczało się do pozyskiwania ciepła poprzez prosty proces spalania gazu. Zauważono jednak, że dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji możliwe jest pozyskanie energii również ze spalin. Tym samym udało się wykorzystać trujące, szkodliwe skutki uboczne procesu spalania gazu do potrzeb własnych, czyli zwiększenia wydajności całej instalacji gazowej. Za idealny przykład mogą posłużyć kotły gazowe Viessmann, czyli połączenie wysokiej jakości materiałów z nowoczesną technologią.

Kotły kondensacyjne - zasada działania

Proces kondensacji polega na przekształceniu pary wodnej (stan gazowy) w płyn (ciecz) przy jednoczesnym wydzieleniu energii. Do spalenia gazu potrzebny jest tlen, który umożliwia proces spalania. W tracie spalania gazu wydzielają się tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenek węgla oraz para wodna. Dzięki zastosowaniu stali kwasoodpornej, bądź innych wytrzymałych materiałów, możliwe jest pozyskanie ze spalin znacznej ilości ciepła. Spaliny są skraplane, a pozyskaną energię wykorzystuje się do potrzeb grzewczych. Pozostałe gazy i tlenki zostają odprowadzone poprzez kominy tworzywowe do kotłów gazowych kondensacyjnych. Warto zaznaczyć, że korzystanie z gazowych kotłów kondensacyjnych jest uznawane za działanie proekologiczne, które zmierza do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Kotły kondensacyjne a systemy kominowe

System kominowy musi być dostosowany do kotła, który posiadamy. Niestety w przypadku kotła kondensacyjnego nie można sobie pozwolić na identyczny komin, jak w przypadku tradycyjnego kotła gazowego. Odprowadzane spaliny są mokre i trafiają do komina pod pewnym ciśnieniem. Cała instalacja odprowadzania spalin musi być szczelna, dostosowana do pracy na mokro i odporna na kwasowe właściwości skroplonych spalin. Co więcej, kotły kondensacyjne są wyposażone w zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że do samego działania kotła potrzebne jest już doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku. Systemy kominowe Ricom są skonstruowane w taki sposób, by osobnym tunelem odprowadzać spaliny. Idealnie w takim przypadku sprawdzają się kominy stalowe do kotłów gazowych kondensacyjnych.

Kotły kondensacyjne – kominy tworzywowe czy stalowe?

Do pracy z kondensacyjnymi kotłami gazowymi zaleca się stosowanie kominów ze stali kwasoodpornej, bądź kominów ceramicznych. Z powodzeniem można wykorzystywać również kominy tworzywowe pod warunkiem, że są one wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Często stosuje się tworzywowe systemy kominowe z wkładem ceramicznym, bądź stalowym. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tańsze i jednocześnie spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa. Popularne są także rury, kolany i inne elementy systemów kominowych wykonane z tworzywa PPs.

Systemy kominowe Ricom – polecane produkty

Jeżeli zdecydowałeś się na gazowy kocioł kondensacyjny i poszukujesz właściwego systemu odprowadzania spalin to systemy kominowe Ricom są rozwiązaniem właśnie dla ciebie. Szeroki zakres asortymentu sprawia, że jesteś w stanie wykonać kompletną instalacje odprowadzenia spalin przy użyciu produktów jednego producenta. Wysoka jakość, uniwersalna kompatybilność i powszechna dostępność sprawiają, że systemy kominowe Ricom cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Bardzo szybka przesyłka, a towar zgodny z ofertą. Polecam
2024-05-08
Super
pixel