Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczny i tani sposób na ogrzewanie domu w zimę

2023-08-10

Popularność poszczególnych metod ogrzewania uzależniona była przez wiele lat od stopnia  rozwoju technologii oraz dostępności poszczególnych surowców. Aktualne problemy z czystością  powietrza i smogiem wynikają w dużej mierze z dużej popularności węgla w Polsce. Za taki stan  rzeczy odpowiadają w dużej mierze czasy PRL oraz czynniki obiektywne – wysoka dostępność węgla  przy stosunkowo niskiej cenie. Technologia poszła jednak znacznie do przodu. Dostępne są inne,  bardziej wydajne metody grzewcze. O niektórych z nich mogliście nie mieć pojęcia. Najlepszy  przykład? Klimatyzacja dwufunkcyjna.

Czy klimatyzacja ogrzeje mieszkanie? 

Klimatyzacja kojarzona jest głównie z funkcją chłodzenia. Zdecydowana większość  klimatyzatorów dostępnych aktualnie na rynku oferuje również funkcję grzania. Wynika to w dużej  mierze z konstrukcji instalacji klimatyzacji. Jest to po prostu pompa ciepła powietrze-powietrze. Tak  jak możliwe jest oddanie ciepła latem (chłodzenie), tak można również odwrócić ten proces i  wykorzystać do grzania gdy zaistnieje taka potrzeba. Jednak czy klimatyzacja ma wystarczającą moc  by ogrzać całe mieszkanie? Wiele zależy od konstrukcji, mocy klimatyzatora, rodzaju urządzenia,  powierzchni mieszkania oraz termoizolacji budynku. Bardzo często w mieszkaniach stosuje się  pojedyncze klimatyzatory ścienne jedynie w salonie, bądź sypialni. Takie urządzenie może być  niewystarczające do ogrzania kilkupokojowego mieszkania. Ogrzewanie klimatyzacją to świetne  rozwiązanie do kawalerek, mniejszych metraży oraz mieszkań wyposażonych w kilka klimatyzatorów. 

Czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem? 

To zależy w dużej mierze od technologii klimatyzatora, klasy energetycznej urządzenia i jego  mocy. Przed zakupem klimatyzatora dwufunkcyjnego warto poradzić się specjalisty, bądź zwyczajnie  zapoznać się z ulotkami informacyjnymi dotyczącymi konkretnego urządzenia. Potrzebne informacje  skrywa rubryka pobór mocy w trybie grzania. Moc grzewcza klimatyzacji jest zazwyczaj wyższa od mocy chłodniczej. Innymi słowy: Klimatyzator lepiej grzeje niż chłodzi.  

Ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania? 

Szacunkowo można przyjąć, iż pobór prądu jest ok. 4 razy niższy od mocy grzewczej. Przy mocy  grzewczej 4 kW, pobór prądu nie powinien przekroczyć 1,2 kW. Teraz wystarczy obliczyć ile godzin  miesięcznie będzie pracował klimatyzator i pomnożyć tę wartość ze stawkami naszej taryfy za energię  elektryczną. Dokonanie prognozy naszego zapotrzebowania samodzielnie jest dość problematyczne. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z wyspecjalizowanym doradcą.  

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem? 

By odpowiedzieć na to pytanie potrzebujemy następujących informacji: 

  • Pobór mocy w trybie ogrzewania,  
  • Czas pracy urządzenia,  
  • Stawka za 1 kWh energii elektrycznej.  

Gdy już posiadamy te informacje, wystarczy przemnożyć te wartości ze sobą. Czas pracy urządzenia  wynika z naszego zapotrzebowania i wielu innych czynników. W przypadku bloków mieszkalnych  istotne znaczenie może mieć nawet to na którym piętrze znajduje się mieszkanie! To w jakim stopniu  grzeją mieszkańcy sąsiednich lokali może realnie obniżyć nasze zapotrzebowanie na ciepło i co za tym  idzie – koszty ogrzewania klimatyzatorem. Jeżeli wykorzystamy urządzenie o mocy grzewczej 4 kW,  wówczas nasze miesięczne koszty ogrzewania nie powinny przekroczyć 200 zł. W niektórych przypadkach będzie to nawet 120 zł. Tutaj nie ma reguły – rachunki uzależnione są od naszego  stopnia zużycia. 

Jak obniżyć koszty ogrzewania klimatyzacją? 

  • Inwestycja w panele fotowoltaiczne może pokryć zapotrzebowanie klimatyzacji w energię  elektryczną,  
  • W przypadku większych budynków – klimatyzacja sprawdzi się dobrze w okresie  przejściowym, bądź jako uzupełnienie innego źródła ciepła, 
  • Zakup energooszczędnego klimatyzatora wpływa na długoterminowe obniżenie rachunków  za prąd,  
  • Zadbaj o izolację termiczną nieruchomości i dobre nawyki w życiu codziennym – ciepło zimą  ucieka bardzo szybko przez uchylone okna i niedomknięte drzwi,  
  • Nie zasłaniaj klimatyzacji meblami – lepszy dostęp oznacza lepszy przepływ ciepła.  

Nadal masz wątpliwości? Liczby mówią same za siebie. Klimatyzacja to skuteczny i tani sposób na  ogrzewanie domu jesienią oraz w zimę.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel