Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewodnik po zastosowaniu rur polipropylenowych (PP) w systemach wodno-kanalizacyjnych

2023-10-07
Przewodnik po zastosowaniu rur polipropylenowych (PP) w systemach wodno-kanalizacyjnychRury polipropylenowe, znane jako PP, są kluczowym elementem każdej instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Ten artykuł służy jako przewodnik, wyjaśniając co to są rury PP, ich właściwości, a także ich różnorodne zastosowania w domowych systemach wodnych.

Definicja i rodzaje rur PP

Rury PP, wykonane z polipropylenu, są odmianą tworzywa sztucznego, charakteryzującą się zwiększoną odpornością. Rury te, dostępne w jednorodnych lub ulepszonych wersjach (np. ze zbrojeniem z włókna węglowego lub aluminium), są idealne do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody oraz systemów grzewczych. Modele ulepszone redukują rozszerzalność cieplną, co jest istotne przy kontakcie z gorącą wodą. W budynkach stosuje się różne rodzaje rur PP, w zależności od ich przeznaczenia – do zimnej wody (PN 10, PN 16, PN 20) oraz do ciepłej wody użytkowej i instalacji grzewczych (PN 16, PN 20).

Kluczowe właściwości rur PP

Rury PP wyróżniają się lekkością, ułatwiającą montaż i transport, oraz gładką wewnętrzną powierzchnią, zapobiegającą osadzaniu się kamienia. Są bezpieczne dla jakości wody i nie wymagają dodatkowej izolacji, skutecznie zachowując ciepło. Ich główną wadą jest duża rozszerzalność cieplna, którą jednak można ograniczyć, stosując rury stabilizowane lub odpowiednio projektując instalację. Nowoczesne rury PP są przystosowane do pracy w wyższych temperaturach, nawet do 95 stopni Celsjusza.

Zastosowanie rur PP w instalacjach domowych

Rury PP znajdują zastosowanie zarówno w systemach zimnej (z.w.u) jak i ciepłej wody (c.w.u), a także w centralnym ogrzewaniu (c.o.). Różne rodzaje rur PP są przeznaczone do specyficznych zastosowań: PN 10 do zimnej wody do 20 stopni Celsjusza, PN 16 do ciepłej wody i niskotemperaturowych grzejników do 60 stopni Celsjusza, a PN 20 do ciepłej wody do 80 stopni Celsjusza. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór rur do konkretnego zastosowania, aby zapewnić ich trwałość i efektywność.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel