Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy ciepła Łódź - montaż, serwis, sprzedaż

2023-08-10
Pompy ciepła Łódź - montaż, serwis, sprzedażPompa ciepła typu powietrze-woda to dwa rodzaje konstrukcji do wyboru — split i monoblok. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Zacząć jednak trzeba od tego, co to jest pompa ciepła split i monoblok. Oraz czym się tak naprawdę różnią między sobą?

Pompa ciepła typu split i monoblok — co to jest?

Na wstępie należy od razu powiedzieć, że oba rodzaje pompy ciepła pracują w taki sam sposób. Różnice między nimi polegają głównie na rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wykorzystując prawa termodynamiki, pompa ciepła wytwarza wysoką lub niską temperaturę. Wynika to ze sprężania i rozprężania gazu chłodniczego, który znajduje się w obiegu urządzenia.

Pompa ciepła split

Pompa ciepła typu split składa się z dwóch, zależnych od siebie urządzeń. Jedno z nich montowane jest na zewnątrz budynku. Drugie pozostaje w jego wnętrzu. Połączone są ze sobą miedzianymi rurkami o małej średnicy. Służą one do transportu czynnika chłodniczego. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła typu split zawiera sprężarkę z zaworem rozprężnym, parownik i wentylator. Są to elementy generujące hałas. Urządzenie wewnętrzne zawiera skraplacz oraz pompę obiegową. Niektóre modele mogą być tu także wyposażone w zasobnik ciepłej wody użytkowej. Trudność montażu pompy ciepła typu split rośnie wraz z odległością, która dzieli urządzenia. Konfigurację wykonuje wyspecjalizowany instalator. Wynika to z faktu, że układ musi zostać napełniony czynnikiem chłodniczym. Wymagane są ku temu stosowne uprawnienia i doświadczenie.

Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła typu monoblok to jedno urządzenie. Czynnik chłodzący przepływa w hermetycznie zamkniętym obiegu. Całość urządzenia wykonywana jest przez producenta. Nie wymaga ono ingerencji instalatora, także podczas montażu. Zakupione urządzenie jest niemal gotowe do działania. Sama zasada pracy pompy ciepła typu monoblok jest taka sama jak w opcji split. Różnica polega jedynie na ilości urządzeń generujących ciepło lub chłód. Pompa ciepła typu monoblok może posiadać też drugie urządzenie. Nie jest ono jednak odpowiedzialne za generowanie energii cieplnej. Tego rodzaju jednostki wewnętrzne zawierają bowiem jedynie odbiorniki ciepła, czyli podgrzewacz wody, zawór przełączający ogrzewanie i podgrzew ciepłej wody użytkowej, pompę obiegową i regulator. Jednostki w tego typu rozwiązaniach pompy ciepła monoblok połączone są ze sobą jedynie przewodami wodnymi. Pompa ciepła monoblok montowana jest na zewnątrz budynku. Niektóre modele dostosowane są do pracy w jego wnętrzu. Czerpnia i wyrzut powietrza odbywa się specjalnymi kanałami. Zwiększa to jednak koszt inwestycji. Dochodzi bowiem konieczność ich montażu. Tego rodzaju pompy ciepła stosowane są głównie do podgrzewania wody.

Wady i zalety pompy ciepła typu split — opinie użytkowników

Opinie użytkowników wskazują, że zaletą jest przede wszystkim rozdzielenie pompy ciepła typu split na dwie jednostki. Zewnętrzna, generująca hałas, montowana jest w miejscu, w którym nikomu to nie przeszkadza. Niezauważalne dla użytkowników są także wszelkiego rodzaju drgania powstające podczas pracy wentylatorów. Nikomu nie przeszkadza załączająca się sprężarka. Dwa mniejsze urządzenia to także łatwe ich rozmieszczenie i możliwość manewrowania. Czynnik chłodzący pracuje w obiegu między jednostkami. Nie ma możliwości, by zamarzł on w skrajnie niskich temperaturach. Niewielka odległość między skraplaczem a instalacją grzewczą lub zbiornikiem ciepłej wody użytkowej ogranicza utratę ciepła. To duży plus pompy ciepła typu split, który ma odzwierciedlenie w ekonomii jej działania. Sama pompa ciepła typu split to także niższa cena niż monoblok.

Do wad należy zaliczyć montaż urządzeń. Pompa ciepła typu split musi być założona i uruchomiona przez wykwalifikowanego instalatora. Ponadto konieczne są okresowe przeglądy urządzeń i kontrola ubytku czynnika chłodzącego. Pompy ciepła split o mocy powyżej 10 kW powinny mieć założoną tzw. kartę produktu. Dodatkową wadą są coroczne przeglądy serwisowe. Generują dodatkowy koszt użytkowania.

Wady i zalety pompy ciepła typu monoblok — opinie użytkowników

Opinie użytkowników pomp ciepła typu monoblok wskazują, że jest to dla nich wygodne rozwiązanie. Jedno urządzenie jest proste w montażu. Nie wymaga przy tym obecności wykwalifikowanego instalatora. Wielu użytkowników jest w stanie samodzielnie zamontować i uruchomić pompę ciepła typu monoblok. Całość sprowadza się bowiem do odpowiedniego podpięcia przewodów transportujących wodę. Plusem jest też odmrażanie parownika. Trwa znacznie krócej i wymaga znacznie mniejszej energii.

Wady pompy ciepła typu monoblok to przede wszystkim utrata ciepła w trakcie transportu podgrzanej wody. Im większa odległość do zasobnika ciepłej wody użytkowej lub instalacji grzewczej, tym większa utrata energii cieplnej. Muszą być one należycie zabezpieczone. Koniecznością jest ochrona ich przed mrozem. W przypadku przerwy w pracy pompy ciepła monoblok może dojść do zatoru lodowego w przewodach. Może się tak stać na skutek zatrzymania pompy obiegowej w wyniku zaniku prądu. Skutkiem będzie rozsadzenie układu. Dlatego koniecznością jest szczególna dbałość o termoizolację przewodów wodnych. Monoblok jest też droższy niż jego odpowiednik złożony z dwóch jednostek. Oszczędności przynosi za to użytkowanie. Nie jest bowiem konieczny coroczny serwis urządzenia.

Pompa ciepła split a monoblok

Reasumując:
  • oba rodzaje pomp ciepła pracują z podobną efektywnością
  • pompa ciepła typu split to atrakcyjna cena, jednak instalacja i serwis niosą za sobą dodatkowe koszty;
  • pompa ciepła typu monoblok to wyższa cena, ale niższy koszt montażu i eksploatacji - koniecznością jest dbałość o zabezpieczenie przeciw przemarzaniu przewodów wodnych.

Ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora. Jednak przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z wyspecjalizowanymi instalatorami. Doradztwo, dobór odpowiedniej pompy ciepła oraz kosztorys jest przez nich profesjonalnie przygotowany. W przypadku podjęcia dalszej współpracy przy inwestycji jest to także usługa darmowa.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Profesjonalnie, szybko zrealizowany zakup węża do podlewania ogrodu. Produkt świetny spenia moje oczekiwania.
2024-05-08
Super
pixel