Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie w perspektywie najbliższych lat — poznaj trendy

2023-08-09
Ogrzewanie w perspektywie najbliższych lat — poznaj trendyOgrzewanie domu i innych budynków to rzecz konieczna. Już na etapie ich projektowania należy podjąć decyzje, które wiążą nas na lata. Jedna z nich dotyczy sposobu ogrzewania domu. Przy wyborze rodzaju instalacji grzewczej inwestor niejednokrotnie stawia sobie ważne pytanie. Jakie ogrzewanie będzie najtańsze i najefektywniejsze w przyszłości? Jak dokonać wyboru sposobu ogrzewania domu?

Ceny paliw na świecie uzależnione są od wielu czynników. Pewne jest jedynie to, że za każdą podwyżkę finalnie płaci konsument. Ogrzewanie domu to rzecz ważna. Uzależnianie go od cen ropy, gazu, czy kupnej energii elektrycznej może być drogie. Już dziś jest to znaczne obciążenie finansowe dla wielu gospodarstw domowych. Nie dziwi zatem pokładanie nadziei w tanie ciepło w nowych technologiach. Nowoczesne budownictwo mocno zwróciło się w kierunku ekologii i niskiego zużycia energii. W efekcie na rynku pojawiły się wysokoefektywne urządzenia grzewcze. Wśród nich także te do domu.

Nowoczesne ogrzewanie przyszłości

Ogrzewnictwo w perspektywie najbliższych lat z pewnością dążyć będzie do jak największej efektywności. Jednak niestabilne ceny paliw wprowadzają sporo zamieszania w kwestii opłacalności poszczególnych instalacji. Obecnie widać wyraźny zwrot inwestorów ku oszczędnościom i ekologii. Wspierane jest to przez budżet państwa. Akcje dopłat do pieców węglowych pozwoliły wyeliminować dużą ich część z użytku. To jednak wymiany pieców grzewczych w domach podczas remontów. Warto przyjrzeć się, w jakie ogrzewanie do domu inwestują przyszli mieszkańcy. Rynek budownictwa mieszkaniowego jest wyjątkowo aktywny. Polacy budują na potęgę, kupują i sprzedają nieruchomości.

Jakie ogrzewanie do nowego domu?

Ogrzewanie do nowego domu powinno być nowoczesne. Ma bowiem posłużyć wiele lat. Z czasem zajdzie konieczność konserwacji lub wymiany kotła centralnego ogrzewania. Remont instalacji grzewczej nie jest jednak tym, czego inwestor chciałby w pierwszej dekadzie użytkowania domu. Stąd decyzja powinna być przemyślana i obliczona na perspektywę wielu lat użytkowania. Przede wszystkim ogrzewanie domu zależne jest od dostępności surowców. Prąd, węgiel i olej opałowy dostępne są niemal wszędzie. Nieco gorzej jest z gazem. Choć i tu istnieją możliwości najmu zbiorników na błękitne paliwo do ogrzewania domów.

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne do domu

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne do domu jest obecnie wyjątkowo wydajne. To głównie pompy ciepła. Zasilane energią elektryczną wytwarza cieplną, która służy ogrzewaniu. Elektryczne pompy ciepła są powszechnie stosowane do domów i biur. Idealnie nadają się do ogrzewania podłogowego i ściennego. Doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu nadmuchowym. Latem pompa ciepła może pracować jako wydajna klimatyzacja. Komfort ogrzewania domu pompą ciepła jest znaczną inwestycją. Jednak szybko odwdzięcza się niskim kosztem eksploatacji i wysoką wydajnością.

Ogrzewanie domu węglem i olejem opałowym

Ogrzewanie domu węglem i olejem opałowym odchodzi do lamusa. Trendy w ogrzewnictwie domowym wskazują wyraźny zwrot w kierunku ekologii. Opłaty za wydobycie węgla windują jego ceny na abstrakcyjne poziomy. Wszystko wskazuje na to, że węgiel nie jest paliwem przyszłości. Nie jest ani tani, ani ekologiczny. I trudno się spodziewać, by w najbliższych latach cokolwiek w tej kwestii się zmieniło. Ogrzewanie domu węglem i olejem opałowym jest drogie. Najczęściej spotkać je można w domach sprzed kilkudziesięciu lat. Wtedy panowała wręcz moda na ciepło z węgla i oleju opałowego. Użytkownicy rezygnują dziś z takich rozwiązań na rzecz ogrzewania domu gazem lub energią elektryczną.

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem jest obecnie wyjątkowo popularnym rozwiązaniem. Wynika to głównie z relatywnie niskich cen gazu ziemnego. Drugim argumentem jest wysoka wydajność gazowych, kondensacyjnych kotłów grzewczych. Prócz produkcji dochodzi w nich dodatkowo do odzysku ciepła ze spalin. Tego rodzaju kondensacyjne kotły gazowe sprawdzają się doskonale w domach. To nowoczesne rozwiązanie grzewcze, na miarę elektrycznych pomp ciepła. Zamknięta komora spalania i pełna automatyka ułatwia użytkowanie. Kondensacyjne kotły na gaz do ogrzewania domu są niemal bezobsługowe. Producenci zadbali też o kompleksowo wyposażone zestawy. Każdy z nich to kompatybilne ze sobą urządzenia instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Dobrane są nie tylko pod powierzchnię domu, ale i ilość mieszkańców. Zestawy kondensacyjnych kotłów gazowych do ogrzewania domu często dostępne są w promocji.

Kolektory słoneczne do ogrzewania domu

Kolektory słoneczne do ogrzewania domu to z pewnością nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie. Jednak nie ma praktycznego zastosowania w naszej szerokości geograficznej. Zwiększone zapotrzebowanie na ciepło występuje zimą. Wtedy też kolektory słoneczne najczęściej przysypane są śniegiem. Kolektory słoneczne świetnie jednak sprawdzają się latem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jako jedyne w domu źródło ciepła nie mają jednak zastosowania. Mogą stanowić jedynie formę wspomagającą.

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania do domu

Wydawać się może, że w perspektywie najbliższych lat, sposób ogrzewania domów nie zmieni się znacząco. To wciąż gaz i prąd będą podstawowym paliwem do kotłów CO. Dodatkowo zyskają inwestorzy pozyskujący energię ze słońca. Są oni w stanie ogrzewać swój dom całkowicie darmo. Nie jest to oczywiście proste logistycznie, z pewnością jednak możliwe do uzyskania. Panele fotowoltaiczne doskonale nadają się do zasilania ogrzewania na bazie pompy ciepła. Produkowana energia jest w 100% ekologiczna. Zarówno elektryczna, jak i cieplna. Nie dziwi zatem właśnie taki sposób ogrzewania domu. Rozwój branży wskazuje, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo w kwestii ogrzewania przyszłości. Producenci wciąż prześcigają się w rozwiązaniach, o których kilka lat temu nikt nie słyszał. Korzystają konsumenci. Korzystają inwestorzy wybierający efektywne i ekologiczne ogrzewanie do domu.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Polecam
2024-05-21
Szybka obsługa towar zgodny. Polecam.
pixel