Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kotły gazowe Viessmann - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

2023-08-11
Kotły gazowe Viessmann - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjnyMarka Viessmann jest rozpoznawalna w całej Europie nawet przez osoby, które z branżą grzewczą nie mają nic wspólnego. Stało się tak za sprawą akcji promocyjnych oraz powszechnego zastosowania urządzeń Viessmann w domach, firmach czy budynkach administracyjnych. Budowanie nowych domów, bądź termomodernizacja istniejących zawsze sprowadza się do masy wyborów. Jakiego producenta wybrać? Które urządzenie będzie najtańsze w eksploatacji? Z tego artykułu poznasz najlepsze kotły gazowe Viessmann oraz dowiesz się, czy w twoim przypadku lepszy będzie kocioł jednofunkcyjny czy może dwufunkcyjny.

Kocioł jednofunkcyjny i dwufunkcyjny – najważniejsze różnice

Podstawowa różnica pomiędzy jednofunkcyjnymi a dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi Viessmann sprowadza się do sposobu wykorzystywania ciepła (energii). Kotły jednofunkcyjne są odpowiedzialne za zasilanie instalacji centralnego ogrzewania, podczas gdy dwufunkcyjne kotły gazowe Viessmann podgrzewają również ciepłą wodę użytkową. Jednofunkcyjne kotły gazowe Viessmann nie posiadają wymienników ciepła, przez co nie są w stanie samodzielnie podgrzać wody. By podgrzanie wody było możliwe, konieczny jest zbiornik w którym woda miałaby być magazynowana, np. podgrzewacz pojemnościowy. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych, podgrzewacz znajduje się wewnątrz kotła i podgrzewa wodę każdorazowo w momencie odkręcenia korka w kranie.

Czy kotły gazowe Viessmann to dobry wybór?

Popularność marki Viessmann nie wzięła się znikąd. Firma wielokrotnie była nagradzana różnymi tytułami, takimi jak: Dobra firma 2020, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Superbrands 2021, United Nations Global Compact w kategorii Climate Positive. Nadmienione wyróżnienia są formą docenienia globalnej polityki firmy Viessmann, jak i nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w branży grzewczej. Kotły gazowe Viessmann są powszechnie uznawane za urządzenia wysokiej jakości. Dzięki rozbudowanej sieci serwisowej, okres oczekiwania na naprawy gwarancyjne i inne prace monterów stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi środkami to kotły gazowe Viessmann będą dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Jednofunkcyjny kocioł gazowy Viessmann – plusy i minusy

 • + mniejsze straty wody (oszczędność)
 • + zdolność do przygotowania większej ilości ciepłej wody użytkowej za jednym razem
 • + idealnie sprawdzi się w rodzinach wieloosobowych
 • - większe straty ciepła radiacyjnego
 • - wyższy koszt zakupu kotła
 • - wyższy koszt instalacji
 • Dwufunkcyjne kotły gazowe Viessmann – zalety i wady

 • + dwa urządzenia w jednym (kocioł i zasobnik ciepłej wody użytkowej)
 • + brak strat energii
 • + idealnie sprawdza się w mniejszych domach i mieszkaniach z jedną łazienką i kuchnią, najlepiej w bliskiej odległości od siebie
 • + tańszy o średnio 1-3 tysiąca złotych od jednofunkcyjnej alternatywy
 • + łatwość adaptacji w domkach letniskowych i rekreacyjnych
 • - wysokie straty wody
 • - nie sprawdza się w budynkach z dwoma łazienkami
 • - im większy pobór w l/min, tym niższa temperatura wody na wypływie z baterii
 • Jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne kotły gazowe Viessmann – co wybrać?

  To jaki kocioł wybierzesz powinno być dostosowane do konkretnego budynku – punktów poboru wody, liczby łazienek i domowników. Co do zasady można przyjąć, że oba urządzenia można wykorzystać do zasilania centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Najważniejsza różnica sprowadza się do tego, że jednofunkcyjny kocioł gazowy Viessmann potrzebuje do tego dodatkowego urządzenia (podgrzewacza) – zasobnika z wymiennikiem ciepła. Co do zasady, dwufunkcyjne kotły gazowe Viessmann są tańsze w zakupie, montażu i sprawdzają się lepiej w niewielkich budynkach. W przypadku większego metrażu, posiadania kilku łazienek, bądź dużej odległości pomiędzy kotłem a punktem poboru wody zaleca się stosowanie kotłów jednofunkcyjnych.

  Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

  Polecane

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.87 / 5.00 230 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2024-05-20
  Bardzo profesjonalna i miła obsługa, wszystko zgodnie z zamówieniem.
  2024-05-20
  Bardzo Polecam Pełen kontakt i profesjonalizm
  pixel