Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kocioł na eko-groszek czy kocioł na pellet drzewny – co wybrać?

2023-08-09

Kopciuchy węglowe są stopniowo wymieniane na nowe, innowacyjne jednostki. Dzieje się tak  za sprawą nowych regulacji prawnych, licznych dofinansowań oraz większej świadomości społecznej  w zakresie ochrony środowiska. Wśród najpopularniejszych alternatyw grzewczych znajdują się kotły  na ekogroszek oraz na pellet drzewny. Oba rozwiązania są ekonomiczne, bezobsługowe i ekologiczne.  Które sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku?  

Czym się różni pellet od ekogroszku?  

Zacznijmy od wytłumaczenia czym dokładnie są poszczególne paliwa. Ekogroszek to wyselekcjonowany węgiel, cechujący się niską zawartością siarki, wody i substancji niepalnych.  Produkuje się go głównie z węgla kamiennego. Ekogroszek jest dość drobny, jednak nie zawiera  miału, ani bardziej masywnych brył. Pellet jest z kolei wytwarzany z odpadów drzewnych. Można  prostymi słowami stwierdzić, że pellet drzewny to po prostu sprasowane i wysuszone trociny. W rzeczywistości jest on przekształcony w procesie technologicznym na granulat o restrykcyjnie  określonym składzie i rozmiarach. Zasadniczą różnicą będzie zatem surowiec z którego oba paliwa  powstają. Poza tym różnią się one wielkością i składem. Ekogroszek to paliwo kopalne, natomiast  pellet drzewny jest surowcem odnawialnym.  

Ekogroszek vs pellet – co jest tańsze? 

Jednym z głównych czynników, mających wpływ na podjęcie decyzji o zakupie jest cena  danego towaru. Należy tutaj rozpatrzyć dwa aspekty – cenę kotła oraz samego paliwa. Warto  zaznaczyć, że kotły na paliwa stałe różnią się kulturą pracy, czy chociażby temperaturą spalania. Jeszcze dwa lata temu ekogroszek i pellet drzewny były w zbliżonej cenie. Sytuacja uległa gruntownej  zmianie za sprawą pandemii koronawirusa oraz agresji Rosji na Ukrainę. Ile kosztują paliwa stałe w  2022 roku? 

  • Jedna tona ekogroszku w 2022 roku kosztuje ok. 3000 zł, 
  • Jedna tona pelletu drzewnego w 2022 roku kosztuje ok. 1800 zł.  

Oczywiście są to wartości uśrednione. Wpływ na cenę ma jakość paliwa, jego czystość oraz marka. W  przypadku tańszego pelletu, bądź alternatyw ekogroszka trzeba się liczyć z dodatkowymi  zanieczyszczeniami, które wpływają ostatecznie na czystość i żywotność kotła. Znaczenie ma również  wydajność cieplna obu paliw.  

Pellet czy eko groszek – które paliwo jest bardziej wydajne? 

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od jakości paliwa oraz  wybranego modelu kotła. Skupmy się jednak na liczbach. Wartość energetyczna (kaloryczna)  ekogroszku oscyluje w granicach od 18 do 32 MJ/kg, w przypadku pelletu jest to od 17 do 29 MJ/kg.  Wartości są bardzo zbliżone i w dużej mierze zależą od jakości konkretnego paliwa. Przyjmuje się, że  ekogroszek ma wyższą kaloryczność, natomiast pellet ma wyższą wydajność cieplną. Należy także  zaznaczyć, że tani ekogroszek może składać się nawet w 1/5 z popiołu. Co też przekłada się na  ostateczną wydajność. 

Kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet – ekologia 

Ekogroszek i pellet drzewny uznawane są za paliwa ekologiczne. Nie oznacza to jednak, że nie  generują żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Nie ma rozwiązań idealnych. Ponownie – im wyższa  jakość paliwa, tym lepszy jego skład i mniejsze zanieczyszczenia. Jako, że ekogroszek jest wytwarzany  z węgla to generuje więcej popiołu oraz zawiera siarkę i chlor. Można zatem uznać, że pellet drzewny 

jest bardziej ekologiczny niż ekogroszek. Znaczenie dla środowiska ma także charakter paliwa. Pellet  jest surowcem odnawialnym, co czyni go bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Bardziej ekologiczną  alternatywą może okazać się pompa ciepła połączona z fotowoltaiką. Nie każdy może sobie jednak na  nią pozwolić – zarówno ze względów technicznych, jak i finansowych.  

Podsumowanie: pellet vs ekogroszek 

W rzeczywistości jedno nie musi wykluczać drugiego. Na rynku dostępne są również piece  wielofunkcyjne, które służą do spalania zarówno eko-groszku, jak i pelletu drzewnego. Jeżeli  zastanawiasz się nad wyborem właściwego urządzenia ciepłowniczego do swojego domu, bądź firmy  to powinieneś się skonsultować ze specjalistą. Budynki różnią się metodami izolacji cieplnej, czy  chociażby powierzchnią. W sporze pellet czy ekogroszek nie ma jednego zwycięzcy. Pellet drzewny  może być lepszy dla twojego domu, podczas gdy u sąsiada lepiej sprawdzi się ekogroszek.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel