Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać zbiornik do kotła gazowego?

2023-08-09
Jak wybrać zbiornik do kotła gazowego?

Jak wybrać zbiornik do kotła gazowego?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup kotła gazowego, kolejnym ważnym zadaniem jest dobór odpowiedniego zbiornika. Rozwiązania dostępne na rynku różnią się designem, rodzajem, rozmiarem czy chociażby przeznaczeniem. Z tego artykułu dowiesz się jaki zbiornik do kotła gazowego wybrać i jakie produkty rekomendujemy.

Po co jest zbiornik w kotle gazowym?

Głównym zadaniem zbiorników do kotłów gazowych jest przechowywanie ciepłej wody. Kotły jednofunkcyjne ograniczają się do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, podczas gdy kotły dwufunkcyjne podgrzewają również wodę użytkową. Nie jest to jednak zasadą. Kotły jednofunkcyjne również można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, jeżeli wykorzystamy zbiornik pojemnościowy z wymiennikiem ciepła. Tym samym zbiornik do jednofunkcyjnego kotła gazowego, poza magazynowaniem ciepłej wody, może pełnić także funkcję podgrzewacza wody użytkowej. Znaczenie ma również marka kotła. Kocioł gazowy Viessmann stosuje inne technologie, niż chociażby kotły Wolf.

Zbiorniki stojące vs zbiorniki wiszące

W przypadku jednofunkcyjnych kotłów gazowych, do dyspozycji mamy zbiorniki wiszące oraz stojące. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one metodą montażu. Zbiorniki stojące umieszczone są na ziemi i cechują się dużą pojemnością, podczas gdy zbiorniki wiszące montuje się na ścianie. Zbiorniki wiszące posiadają ograniczoną pojemność, a co za tym idzie – mniejszą wydajność. Wybór uzależniony jest jednak od naszego zapotrzebowania. Wiszący zbiornik do kotła gazowego sprawdzi się idealnie w mieszkaniach i małych domach, bądź firmach. W przypadku rozbudowanych hal, czy dużych budynków – zaleca się stosowanie zbiorników stojących, które są w stanie zaspokoić większe zapotrzebowanie grzewcze. Nie jest to jednak takie oczywiste – większy budynek nie zawsze oznacza większe zapotrzebowanie w ciepłą wodę. Wielorodzinny budynek może zużywać więcej ciepłej wody niż cały zakład produkcyjny.

Zbiornik warstwowy czy wymiennik z wężownicą spiralną

Zbiornik warstwowy jest zalecany przez producentów do współpracy z gazowymi kotłami dwufunkcyjnymi. Jak wskazuje nazwa, woda podgrzewana w zbiorniku układa się warstwami. Dzięki temu oszczędzamy gaz i pobór wody, skraca się również czas potrzebny do podgrzania wody użytkowej. Zbiorniki wyposażone w wężownicę spiralną idealnie współgrają z kotłami jednofunkcyjnymi. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych z zbiornikiem warstwowym. Na rynku dostępne są również kotły z wbudowanymi zasobnikami, które pozwalają zaoszczędzić więcej przestrzeni.

Zbiornik do kotła gazowego – nasze rekomendacje

Lata doświadczenia na rynku systemów grzewczych i hydrauliki pozwoliły nam na wypracowanie własnego zdania na temat montażu, jakości i bezawaryjności poszczególnych produktów. Posiadasz kondensacyjny kocioł gazowy Vaillant i szukasz najlepszego zbiornika?

Pamiętaj jednak, że dobór zbiornika powinien być dopasowany do Twoich potrzeb oraz posiadanego kotła. Jeżeli nadal nie jesteś pewien, jak wybrać zbiornik do kotła gazowego to skontaktuj się z naszym doradcą. Oferujemy kompleksową pomoc – od doradztwa, przez sprzedaż, aż po montaż i serwis. Warto rozważyć również połączenie wężownicy zasobnika kotła z panelami słonecznymi na dachu.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Wszystko ok. Szybko i sprawnie
2024-05-12
Zgodne z opisem wszystko OK.
pixel