Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiednią moc kotła gazowego dla domu  jednorodzinnego?

2023-08-11
Jak wybrać odpowiednią moc kotła gazowego dla domu  jednorodzinnego?Kocioł gazowy jest urządzeniem grzewczym, zapewniającym ciepło w naszym domu. Niektóre kotły dostarczają również ciepłą wodę do naszych kranów i pryszniców. Dobór kotła powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz realnego zapotrzebowania na ciepło. O ile rozgrzewamy grzejniki głównie w okresie jesienno-zimowym, o tyle nasz kocioł musi być gotowy na sprostaniu temu wyzwaniu. Jednym z głównych parametrów jakie należy wziąć pod uwagę jest moc. Jaka moc kotła gazowego będzie właściwa do ogrzania domu jednorodzinnego? Zapraszamy do artykułu.

Jakie parametry są istotne podczas doboru kotła gazowego?

Fachowo rzecz ujmując, dobór kotła powinien być uzależniony od szczegółowych obliczeń projektowych. Praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze jest to możliwe. Wiele budynków nie posiada dokumentacji projektowej, bądź były ocieplane w późniejszym terminie. W takim wypadku należy się skupić na wskaźnikach szczytowego zapotrzebowania na ciepło, które pozwolą nam oszacować przybliżoną moc grzewczą, której potrzebujemy. Można się posiłkować tabelą z najważniejszymi informacjami konstrukcyjnymi budynku:
 • rok budowy domu,
 • materiały zastosowane podczas budowy,
 • standard izolacji cieplnej,
 • wysokość pomieszczeń,
 • powierzchnia domu jednorodzinnego,
 • strefa klimatyczna w jakiej znajduje się dom,
 • rodzaj wentylacji.

Uzyskany wynik, wyrażony w kWh/m2/rok, należy skonfrontować z obliczeniami wskaźnika maksymalnego zapotrzebowania na ciepło. Następnym krokiem będzie porównanie parametrów konkretnych urządzeń – pamiętaj, że nowe kotły gazowe cechują się wysoką efektywnością, którą potrafią nadrobić mniejszą moc cieplną.

Jaka moc kotła gazowego do domu jednorodzinnego?

Standardowo przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać 0,6 kW mocy. Przy metrażu 100 m2 daje nam to 6kW, przy metrażu 200 m2 jest to już 12 kW. Jest to jednak ogromne uproszczenie, którego celem jest przedstawienie swego rodzaju punktu odniesienia. Współczesne budynki energooszczędne będą potrzebowały pieca o mniejszej mocy, natomiast przy piecu dwufunkcyjnym trzeba się już liczyć z dwukrotnie wyższą mocą kotła gazowego. Nikt nie lubi czekać aż woda użytkowa się nagrzeje. Tym bardziej, że jest to zwyczajne marnotrawstwo wody. Dlatego większość dwufunkcyjnych kotłów gazowych w domach jednorodzinnych ma dwucyfrową moc (kW) – większa moc idzie w parze z szybszym nagrzaniem wody i paradoksalnie z większą oszczędnością.

Wybór mocy kotła gazowego do domu a wskaźniki strat ciepła

Termoizolacja domu jednorodzinnego posiada także drugą stronę medalu, czyli konkretne wskaźniki strat ciepła. Im lepsza izolacja termiczna, tym mniej ciepła ucieka, tym bardziej wydajne jest ogrzewanie gazowe. Orientacyjne wskaźniki strat ciepła dostosowuje się do roku budowy domów jednorodzinnych, przy zastosowaniu podobnych technologii.
 • Od 120 do 200 W/m2 – nieocieplone domy jednorodzinne wybudowane przed 1980 rokiem.
 • Od 90 do 120 W/m2 – ocieplone domy z lat 80-tych XX wieku.
 • Od 60 do 90 W/m2 – domy jednorodzinne wybudowane przed 2000 rokiem wyposażone w nowoczesne okna i dobrą izolację.
 • Od 40 do 60 W/m2 – budynki stawiane w nowoczesnych technologiach.
 • Od 15 do 40 W/m2 – współczesne budynki energooszczędne.

Jaka moc kotła gazowego do domu 150m2?

 • Nowoczesny dom, z zapotrzebowaniem 60 W/m2 wymaga kotła gazowego o mocy 9 kW.
 • Dom jednorodzinny wybudowany w latach 1980-2000, z zapotrzebowaniem 90 W/m2 wymaga kotła o mocy 12 kW.
 • Nieocieplony dom wybudowany przed 1980 rokiem zalecamy ocieplić przed inwestycją w kocioł gazowy.

Jaka moc kotła gazowego do domu 250m2?

 • Nowoczesny, energooszczędny dom jednorodzinny ze stratami na poziomie 40 W/m2 wymaga w teorii kotła gazowego o mocy zaledwie 9 kW, o ile nie zamierzamy nim również podgrzewać wody użytkowej. Kocioł tej samej mocy pozwala ocieplić budynek większy o 100m2 dzięki optymalnej izolacji.
 • Tradycyjny dom jednorodzinny wybudowany po 2000 roku generuje zapotrzebowanie rzędu 60 W/m2, co wiąże się z jednofunkcyjnym kotłem gazowym 15 kW.

Moc kotła gazowego do domu jednorodzinnego – praktyczne porady

 • Postaw na kocioł gazowy, którego moc wyniesie o 20% więcej niż wskazują twoje wyliczenia.
 • Dla szacunkowych obliczeń możesz posłużyć się wzorem na zapotrzebowanie cieplne budynku:
 • powierzchnia domu jednorodzinnego (m2) x wysokość pokojów (m) x 30 (współczynnik W/m3) / 1000

  Każdy budynek jest inny dlatego warto skonsultować zakup kotła gazowego ze specjalistą. Dwufunkcyjne kotły przepływowe powinny mieć wyższą moc, co wynika ze specyfiki ich działania. Postaw na urządzenie mające duży zakres modulacji mocy.

  Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

  Polecane

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.87 / 5.00 230 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2024-05-24
  Polecam
  2024-05-23
  terminowa, dobra obsługa zamówień
  pixel