Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiedni wymiennik C.W.U.?

2023-08-10
Jak wybrać odpowiedni wymiennik C.W.U.?

Wymiennik ciepłej wody użytkowej to jeden z kluczowych elementów instalacji CWU. Znajduje się on zazwyczaj wewnątrz zasobnika, ponieważ odpowiada za przekazanie ciepła z wody kotłowej do wody użytkowej, czyli doprowadzenia wody użytkowej do pożądanej temperatury. Woda kotłowa oddzielona jest od ciepłej wody użytkowej cienką, metalową ścianą, która dobrze przewodzi ciepło. Istotne znaczenie ma tutaj właściwa izolacja termiczna, która zapobiega oddawaniu ciepła z wody użytkowej do otoczenia.

Rodzaje wymienników CWU

Wymiennik CWU powinien być dostosowany do rodzaju i pojemności zasobnika. Generalna zasada jest taka, że wymiennik ciepła musi oferować szybkie i ekonomiczne podgrzanie wody do pożądanej temperatury. Im większa pojemność zasobnika, tym większe zapotrzebowanie na ciepło. Wśród dostępnych opcji wyróżniamy:

Czym różnią się od siebie? Jaki rodzaj wymiennika będzie najlepszy w twoim wypadku?

Wymiennik CWU z grzałką elektryczną

W tym wariancie obok tradycyjnej instalacji montuje się również grzałkę elektryczną. Grzałka przepuszcza przez materiał oporowy prąd elektryczny, dokonując przemiany energii elektrycznej w ciepło. Wymiennik CWU z grzałką oferuje bardzo szybkie tempo podgrzania wody. Ponadto pozwala to na automatyzację całego procesu, ponieważ grzałka wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury. To rozwiązanie idealnie komponuje się z domami wyposażonymi w panele fotowoltaiczne, ponieważ generuje dodatkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Wymiennik CWU z wężownicą

Wężownica to prosta konstrukcja wypełniona wodą instalacyjną. Zazwyczaj posiada dość nietypowy kształt, nastawiony na optymalny sposób podgrzewania wody. Wężownica w wymienniku CWU może być również zamontowana pionowo, żeby zapewnić równomierne grzanie wody w całym zbiorniku. To rozwiązanie sprawdzi się w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest dość małe.

Wymiennik CWU z dwoma wężownicami

Wymiennik CWU z dwoma wężownicami stosuje się w większych zasobnikach. Woda płynąca w wężownicy oddaje ciepło, podgrzewając w ten sposób wodę użytkową. Stosowanie długiej wężownicy zmniejsza jej efektywność. Dlatego czasami stosuje się po prostu dwie wężownice, by przyspieszyć proces ogrzewania wody. Wymiennik CWU z dwoma wężownicami stosuje się zazwyczaj w zbiornikach biwalentnych, gdzie źródeł ciepła jest kilka.

Wymiennik CWU do pompy ciepła

To rozwiązanie dedykowane instalacjom cieplnym wykorzystującym pompę ciepła. Rodzaj wymiennika uzależniony jest od rodzaju pompy oraz kotła. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by również w tym wypadku zastosować wężownice. Różni się on jednak metodą montażu, która wynika ze specyfiki pompy ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła (w skrócie: GWC) to rozwiązanie stosowane przy systemach rekuperacji. Jak nazwa wskazuje, jest on montowany pod ziemią, gdzie przy niskiej temperaturze zewnętrznej jest stosunkowo cieplej. Zadaniem tego urządzenia jest ogrzanie, bądź schłodzenie powietrza, które następnie przekazywane jest do rekuperatora. To idealne rozwiązanie do budynków, gdzie temperatura latem jest bardzo wysoka a korzystanie z klimatyzacji wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami.

Czym różni się wymiennik od zasobnika?

Różnica pomiędzy wymiennikiem cwu a zasobnikiem jest bardzo prosta. Oba te elementy są częściami podgrzewacza wody użytkowej. Zasobnik to po prostu zbiornik na wodę użytkową. Natomiast wymiennik ciepła to zewnętrzny element grzewczy, który umożliwia podgrzanie wody znajdującej się w zasobniku.

Co to jest płaszcz w wymienniku CWU?

Płaszcz to izolacja termiczna, znajdująca się wokół zasobnika. Aby system grzewczy był wydajny należy zadbać o to, by jak najmniej ciepła uciekało do otoczenia. Im dłużej woda użytkowa utrzymuje wyższą temperaturę, tym mniej energii potrzeba do jej podgrzania. To przekłada się na wysokość rachunków oraz komfort użytkowania całego systemu CWU.

Wymiennik CWU – na co zwrócić uwagę?

  • Dostosuj rodzaj i parametry wymiennika CWU do wielkości zasobnika oraz rodzaju systemu grzewczego,
  • Panele fotowoltaiczne mogą zredukować dodatkowe koszty związane ze stosowaniem wymiennika CWU z grzałką elektryczną,

Najpopularniejsi producenci wymienników CWU to Galmet, Kospel i BIAWAR,

Zazwyczaj droższy wymiennik oznacza niższe koszty eksploatacyjne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel