Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak układać rury do ogrzewania podłogowego - Poznaj nasze sposoby

2023-08-10
Jak układać rury do ogrzewania podłogowego - Poznaj nasze sposoby Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które kochają praktycznie wszystkie osoby, które się na nie zdecydowały. Równomierne rozłożenie ciepła, komfortowe grzanie stóp i oszczędność miejsca to tylko kilka zalet jakie niesie za sobą podłogówka. Niestety wiele osób przez oszczędzanie pieniędzy, bądź wykonywanie instalacji grzewczej we własnym zakresie, popełnia karygodne błędy. Właśnie dlatego stworzyliśmy tekst, który w przystępny sposób tłumaczy jak układać rury do ogrzewania podłogowe. Oto nasze praktyczne sposoby, które zaoszczędzą ci masę niepotrzebnego stresu

Sposoby układania rur ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się dwie metody rozmieszczenia pętli płaszczyznowego ogrzewania podłogowego. Wybór konkretnego sposobu powinien być dostosowany do układu pomieszczenia w którym montuje się ogrzewanie podłogowe oraz wybranego rodzaju podłogówki. Wyróżniamy układ rur:
 • Meandryczny (meandrowy),
 • Ślimakowy (spiralny).

Decyzję o sposobie ułożenia rur ogrzewania podłogowego należy podjąć jeszcze na etapie projektu. Nie można pozwolić na miejscowe wychłodzenia, które znacznie obniżają sprawność grzewczą instalacji. Należy także dobrać rury odpowiedniej średnicy z materiału dopasowanego do naszych potrzeb.

Ogrzewanie podłogowe w układzie meandrycznym – jak to zrobić?

Montaż podłogówki należy zawsze poprzedzić utworzeniem odpowiedniego projektu. Musi on uwzględniać zarówno rozłożenie rur, jak i dostosowanie instalacji do dokumentacji budynku. W przypadku układu meandrycznego trzeba liczyć się z tym, iż najwyższa temperatura jest zawsze na początku pętli, natomiast kolejne pętle ułożone są równolegle względem siebie. Kładąc rury do podłogówki sposobem meandrowym, staraj się umieścić początek pętli w strefie podokiennej

Układ meandrowy podłogówki – gdzie stosować?

Generalna zasada jest taka, że dobrze rozplanowany układ meandrowy sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach, których ściany są jednocześnie ścianami zewnętrznymi budynku. Zazwyczaj wiąże to z istnieniem okien, bądź drzwi, które generują największe straty ciepła. Decydując się na układ meandrowy należy liczyć się z odczuwalnym, nierównomiernym rozłożeniem ciepła. Można to jednak wykorzystać na swoją korzyść – generując najwięcej ciepła w miejscach narażonych na wychłodzenie. Niektórzy decydują się na meandryczną podłogówkę w pokojach dziecięcych, układając ją w taki sposób, by najwyższa temperatura znajdowała się przy łóżku.

Ślimakowa podłogówka – jak ułożyć rury?

Ogrzewanie podłogowe w układzie ślimakowym zawdzięcza swoją nazwę rozłożeniu rur przypominającym spiralę ślimaka. Rury należy układać kolejnymi rzędami spiral, zacieśniającymi się do środka. Następnie spirale zawraca się w przeciwnym kierunku, zapewniając równomierne rozłożenie temperatury. Najważniejsze jest tutaj rozplanowanie ułożenia rur wewnątrz konkretnej spirali. Zagęszczenie rur musi być równomierne, a długość pętli nie może przekroczyć wcześniejszych założeń.

Spiralne ogrzewanie podłogowe – kiedy stosować?

Ślimakową podłogówkę stosuje się zazwyczaj do pomieszczeń, których ściany nie są ścianami zewnętrznymi budynku. W praktyce, jeżeli nasz budynek jest solidnie ocieplony i zadbaliśmy o optymalną termoizolację w innych aspektach, wówczas ten aspekt traci na znaczeniu. Nie można jednak bagatelizować strat ciepła generowanych przez okna.

Ogrzewanie podłogowe – praktyczne informacje

 • Układaj rury w rozstawie od 10 do 30 cm.
 • Pojedyncza pętla nie może przekraczać 150 metrów, zalecana długość to od 80 do 120 metrów długości.
 • Nie pomijaj etapu wygrzewania posadzki. Może się wiązać z dodatkowymi kosztami ale jest niezwykle istotny dla pozbycia się wilgoci.
 • Po zakończeniu prac montażowych nie zapomnij o skorygowaniu ustawień instalacji grzewczej.
 • Stosuj tylko rury z pewnego źródła, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję.
 • Na 1 metr kwadratowy układa się zwykle 5-10 metrów rur. Im mniejsze odległości pomiędzy pętlami, tym większa sprawność grzewcza.

Montaż podłogówki – najczęstsze błędy

 • Niedostosowane instalacji do dokumentacji.
 • Niewłaściwa kolejność prac montażowych.
 • Błędy budowlane: mokre podłoże, brak warstwy ochronnej przed wilgocią, nieoczyszczone podłoże.
 • Za długie obiegi grzewcze.
 • Brak solidnego mocowania rur do podłoża.
 • Brak szczelin dylatacyjnych.
 • Przedwczesne układane posadzki.
 • Położenie podłogi niedostosowanej do ogrzewania podłogowego.
 • Oszczędzanie na podłogówce zazwyczaj przynosi odwrotny skutek, czyli narażanie się na dodatkowe koszty poprawek i wyższe koszty eksploatacji samej instalacji.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel