Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odpowiednio dobrać rekuperator?

2023-08-09
Jak odpowiednio dobrać rekuperator?

W chwili podjęcia decyzji o zakupie inwestor musi zadać sobie pytanie: jak dobrać odpowiedni rekuperator do powierzchni domu? Należy pamiętać, że urządzenie jest częścią instalacji wentylacyjnej. Ma więc udział w wymianie powietrza w pomieszczeniach. Oszczędności, jakie czyni, polegają na odzysku ciepła wywiewanego z domu. Najważniejszym parametrem rekuperatora jest jego wydajność. Jest to ilość powietrza przypadająca na m3 wymieniona w ciągu 1h pracy.I to właśnie od niej zależy właściwy dobór urządzenia. By ustalić odpowiednie jego parametry, trzeba wziąć pod uwagę czynniki mające wpływ na poprawną wentylację. Są to:

 • ilość przebywających w budynku mieszkańców;
 • wielkość budynku;
 • typ pomieszczeń.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ilość świeżego powietrza w budynku regulowana jest przepisami. Określa ją Polska Norma PN-83 B-03430. Zgodnie z zapisami przyjęty jest wymóg wymiany 30m3/h na jedną osobę w pomieszczeniu. Nieco inaczej przedstawiana jest norma w tzw. pomieszczeniach specjalnych. Wygląda ona następująco:

 • kuchnia z oknem wyposażona w kuchenkę gazową - 70m3/h;
 • kuchnia z oknem wyposażona w kuchenkę elektryczną ( do 3 osób) - 30m3/h;
 • kuchnia z oknem wyposażona w kuchenkę elektryczną (ponad 3 osoby) - 50m3/h;
 • kuchnia ślepa (bez okna) wyposażona w kuchenkę elektryczną - 50m3/h;
 • łazienka z toaletą lub bez - 50m3/h;
 • toaleta stanowiąca oddzielne pomieszczenie - 30m3/h;
 • pokój z oknem - 30m3/h;
 • pokój bez okna typu garderoba lub pomieszczenie gospodarcze - 15m3/h.

Wydajność rekuperatora — jak obliczyć?

Właściwie działająca wentylacja powinna zapewnić odpowiednią ilość powietrza nawiewanego do pokoi mieszkalnych. Drugim jej zadaniem jest wywiewanie powietrza zużytego z pomieszczeń specjalnych. Istotne przy tym jest zachowanie równowagi między obiema funkcjami. Oznacza to, że ilość powietrza nawiewanego powinna być taka sama jak zużytego, które jest wyprowadzane z pomieszczeń. Brak równowagi może skutkować wytworzeniem się podciśnienia. W tej sytuacji powietrze z zewnątrz będzie dostawało się do pomieszczeń każdym możliwym otworem. Może być to nawet dziurka od klucza. Nie trzeba tu dodawać, że taka sytuacja prowadzi do wzrostu kosztów ogrzewania. Zaciągane przez budynek powietrze nie będzie bowiem poddawane rekuperacji. Jak zatem dobrać odpowiednią wydajność rekuperatora do domu? Najlepiej posłużyć się tu prostym przykładem.

Przyjmujemy, że dobieramy rekuperator do domu, w skład którego wchodzą: salon, 2 pokoje, kuchnia z kuchenką gazową i łazienka z toaletą. Dom zamieszkują 2 osoby. Zajmują przy tym oddzielne pokoje, z salonu zaś korzystają wspólnie. W pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowanie na wymianę powietrza.

 • kuchnia - 70m3/h;
 • łazienka - 50m3/h.

W sumie wywiew powietrza z pomieszczeń to 120m3/h. Kolejnym krokiem jest obliczenie zapotrzebowania nawiewu powietrza świeżego.

 • salon - 60m3/h;
 • dwa pokoje — po 30m3/h co daje w sumie 60m3/h.

W takim układzie należy zapewnić 120m3/h nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. W podanym przykładzie ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest równa. Oznacza to, że w pomieszczeniach nie będzie powstawało podciśnienie. W sytuacji, gdy parametry te nie są jednakowe, za właściwy przyjmuje się wskaźnik wyższy.

Normą dla domu jednorodzinnego jest 0,6 do 0,8 krotności wymiany całkowitego powietrza w ciągu godziny. Oznacza to, że wydajność rekuperatora we wskazanym przykładzie powinna zawierać się w przedziale 72 - 96m3/h. By jednak zapewnić cichą pracę, mniejsze zużycie prądu oraz maksymalną wydajność cieplną rekuperatora przyjmuje się, że wskazany przedział powinien stanowić około 60% wydajności urządzenia. Z obliczeń wynika, że dla wskazanego w przykładzie domu optymalnym rekuperatorem będzie taki o wydajności 120 - 160m3/h.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybko otrzymałam przesyłkę
2024-05-23
terminowa, dobra obsługa zamówień
pixel