Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do ogrzewania mieszkania?

2023-08-11

Klimatyzacja kojarzy nam się głównie z powiewem chłodu w upalne dni. Większość klimatyzatorów  posiada jednak możliwość odwrócenia procesu chłodzenia, stając się kompaktowym źródłem ciepła.  Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością w biurach oraz mieszkaniach, gdzie jest  wykorzystywane jako pomocniczy system grzewczy. Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do  ogrzewania mieszkania? Jakimi dodatkowymi funkcjami kierować się podczas zakupu? Odpowiedzi na  te pytania odnajdziesz w poniższym artykule. 

Ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem – jak to działa?

Funkcja grzania stała się standardem wśród współczesnych klimatyzatorów. Wynika to ze samej  specyfiki urządzeń, które są swego rodzaju rewersyjnymi pompami ciepła. Tylko najtańsze i  najprostsze klimatyzatory przenośne nie posiadają funkcji grzania. W przypadku jednostek  naściennych typu split zawsze istnieje możliwość odwrócenia działania. Latem jednostka  zewnętrzna grzeje, dzięki czemu jednostka wewnątrz lokalu chłodzi. Gdy natomiast potrzebujemy  ciepła, wówczas jednostki zamieniają się swoimi rolami. Do włączenia funkcji grzania wystarczy  zazwyczaj wciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie sterującym.  

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do ogrzewania mieszkania jesienią?

Bazowanie na samym klimatyzatorze w celu ogrzewania mieszkania przy skrajnie niskich  temperaturach zewnętrznych może okazać się niewystarczające. Ewentualnym odstępstwem od tej  zasady jest budownictwo energooszczędne i bardzo mały metraż lokalu. W innym razie, ogrzewanie  klimatyzacją lepiej sprawdzi się w okresach przejściowych – wiosną oraz jesienią. Klimatyzatory  ścienne posiadają także zabezpieczenia, które uniemożliwiają prace przy bardzo niskich temperaturach. Zazwyczaj jest to -15°C. W Polsce takie temperatury występują bardzo rzadko, jednak  nie można wykluczać takich możliwości. Szczególnie, że to właśnie w takich momentach najbardziej potrzebujemy ciepła w naszych mieszkaniach. Natomiast jesienią i wiosną ciężko o lepsze urządzenia grzewcze od klimatyzatorów, które w tak krótkim czasie byłyby w stanie podgrzać temperaturę w  pokojach.  

Wybór klimatyzatora do ogrzewania mieszkania – czym się kierować?

Żeby wybrać odpowiedni klimatyzator, należy oszacować moc grzewczą urządzenia jaką będziemy  potrzebować. Najlepiej gdyby współgrała ona również z odpowiednią mocą chłodniczą, by urządzenie  sprawdziło się również w upały. Przy obliczaniu właściwej mocy grzewczej klimatyzatora należy wziąć  pod uwagę:  

  • długość ścian pomieszczenia,  
  • powierzchnię okien,  
  • rodzaj posiadanych żaluzji,  
  • termoizolację budynku,  
  • stopień nasłonecznienia, 
  • usytuowanie mieszkania (piętro, jak i sąsiadowanie z innymi lokalami),  
  • liczba osób przebywająca stale w pomieszczeniu,  
  • liczba innych źródeł ciepła (w tym nawet tradycyjnych żarówek). 

Przeszacowanie lub niedoszacowanie mocy grzewczej może skutkować nieodpowiednią wydajnością  urządzenia. Wydajność klimatyzatorów ma realne przełożenie na komfort użytkowania oraz sam  aspekt ekonomiczny – opłacalność całego przedsięwzięcia, jakim jest ogrzewanie. Dlatego przed  dokonaniem zakupu warto skonsultować wybór z doświadczonym serwisantem. 

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do ogrzewania mieszkania? – wytyczne

  Jeżeli klimatyzator ma być wykorzystywany zarówno do chłodzenia oraz jako pomocnicze źródło  ciepła, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie jego mocy chłodniczej do naszych  potrzeb. Zazwyczaj moc grzewcza klimatyzatora jest niższa od mocy chłodniczej. Nie zmienia to  jednak faktu, że powinniśmy skupić się na optymalnej mocy chłodniczej i poszukać urządzenia w  którym różnica pomiędzy możliwościami grzania a chłodzenia będzie najmniejsza. Przy mieszkaniach  do 50m2 najlepiej sprawdzą się klimatyzatory hyundai o mocy 3,6 kW albo 5,3 kW. W tym wypadku  wybór powinien być uzależniony od właściwości budynku oraz samego mieszkania. Jeżeli izolacja  cieplna jest na dobrym poziomie, wówczas możemy skłonić się na jednostkę o mniejszej mocy. Przy  starszym budownictwie trzeba się liczyć z koniecznością zakupu mocniejszego urządzenia.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel