Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać kocioł gazowy do powierzchni domu?

2023-08-09
Jak dobrać kocioł gazowy do powierzchni domu?

Kocioł gazowy do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej

Kocioł gazowy jest źródłem ciepła powszechnie używanym w polskich domach. Służy najczęściej do ich ogrzewania oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Popularność tego rozwiązania wynika z niskiej ceny paliwa oraz dość prostej instalacji grzewczej. Kotły gazowe doskonale współpracują z tradycyjnym ogrzewaniem, gdzie nośnikiem energii cieplnej jest woda. Podgrzewają ją do wskazanej przez użytkownika temperatury. Pompa obiegowa zaś wymusza jej transport do grzejników. Ogrzewanie gazowe jest bardzo chętnie zakładane do domu. Koszt rozwiązania nie jest wysoki. Jest ono przy tym ekologiczne i bezpieczne dla czystości powietrza. Nowoczesne kotły gazowe używane do ogrzewania domu są niemal bezobsługowe. Nowe technologie stosowane przy ich projektowaniu i produkcji pozwalają zaoszczędzić pieniądze. I wycisnąć z kotłów gazowych maksimum ciepła. Choćby do ogrzania ciepłej wody użytkowej, której w domach braknąć nie może. Tu z pomocą przyjść mogą kompletne zestawy gazowych kotłów grzewczych. Zawierają one dedykowany zasobnik c.w.u oraz niezbędne elementy przyłączeniowe. Zacznijmy jednak od początku. Czy kocioł gazowy wystarczająco ogrzeje budynek?

Czy gazowy kocioł kondensacyjny nadaje się do ogrzewania domu?

Czy kocioł gazowy zapewni wystarczającą ilość ciepła do ogrzania domu? Tak, zdecydowanie. Należy przy tym zadbać o jego odpowiednie parametry. Nie mniej urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o generowaniu ciepła. Kocioł gazowy kondensacyjny ma dodatkowy atut. Odzyskuje ciepło z pary wodnej będącej efektem spalania gazu. To nadprogramowe ciepło kierowane jest do instalacji. Często służy podgrzewaniu c.w.u. Gazowy kocioł kondensacyjny nadaje się do ogrzewania domu. To nowoczesne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o oszczędności. Przy tym samym zużyciu paliwa ilość dostarczanego przez kocioł ciepła jest większa. Jest to szczególnie zauważalne przy opłacaniu kolejnych rachunków za gaz. Zastosowano tu zamkniętą komorę spalania. Dodatkowo powietrze do jego procesu zaciągane jest z zewnątrz. Skutkuje to wyższą temperaturę ognia i większą wydajnością kotła. Gazowe kotły kondensacyjne biją obecnie rekordy popularności. Są jednym z tańszych rozwiązań na rynku. Zapewniają też oszczędną eksploatację i tanie ciepło w domu.

Jak dobrać kocioł do powierzchni domu?

Maksymalny komfort cieplny w budynku zależy od odpowiedniego kotła gazowego. Musi zapewniać optymalną dla powierzchni budynku i instalacji moc. Mała moc grzewcza kotła gazowego może być niewystarczająca do zapewnienia komfortowych warunków mieszkalnych. Istotna jest jakość instalacji. Warto zaplanować ilość i rozmieszczenie grzejników. W głównej mierze to od nich zależy odpowiedni rozkład temperatur w budynku. Ważny jest też sposób termoizolacji domu. Liczy się rodzaj okien oraz wielkość przeszkleń. Najlepiej zlecić projekt instalacji grzewczej, który opiera się na stosownych pomiarach. Wszyscy jednak znamy realia. Większość tego typu instalacji robiona jest na własną rękę. Może się to okazać najtańszym, ale też i dość drogim rozwiązaniem. Nieumiejętne dobranie kotła gazowego do ogrzewania domu może spowodować jego częste załączanie. Tym samym zużycie gazu poszybuje do wysokiego poziomu. Warto zwrócić się choćby po darmowe doradztwo, jakie zapewniają hurtownie osprzętu grzewczego. Obsługa Instalator24.pl chętnie doradzi także w takiej kwestii. Można pokusić się też o samodzielne dopasowanie kotła gazowego centralnego ogrzewania do powierzchni domu. W nowym budownictwie przyjmuje się, że:

  • domy ze ścianami zewnętrznymi z cegły, do tego izolacja cieplna 40–60 mm — zapotrzebowanie rzędu 80–100 W/m2
  • budynki gdzie ściany wykonano z cegły dziurawki (pustak Max) posiadające 80–100 mm izolacji — potrzeba około 60–80 W/m2

W przypadku pierwszym do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 niezbędny będzie kocioł gazowy o mocy około 8-10 kW. Warto przy tym zachować tolerancję wymaganą przez stosowane rozwiązania architektoniczne. Dom tej samej powierzchni z pustaka, to kocioł gazowy o mocy najmniej 6 kW. Obliczenie niezbędnej mocy dla każdego budynku powinno być jednak przeprowadzane indywidualnie. Dobór optymalnego kotła gazowego do ogrzewania domu to inwestycja na długie lata. Zwłaszcza że można tu sporo zaoszczędzić. Decydując się choćby na zakup zestawu do ogrzewania gazowego. Zawiera niezbędne urządzenia do zapewnienia ciepła w domu oraz c.w.u dla mieszkańców.

Dwufunkcyjny kocioł gazowy do domu

W każdym domu przydaje się ciepła woda. Przyzwyczailiśmy się do niej tak bardzo, że trudno dziś sobie bez niej wyobrazić funkcjonowanie. Na szczęście ta wizja należy już do przeszłości. W miastach problem rozwiązują lokalne ciepłownie. W domach stosowane są własne rozwiązania. Rozwiązaniem może być dwufunkcyjny kocioł gazowy do centralnego ogrzewania. Na bieżąco zapewnia on stałą temperaturę otoczenia oraz c.w.u. Tu jednak moc grzewcza kotła musi być dość duża. W przeciwnym wypadku woda będzie ogrzana niewystarczająco lub będzie płynęła małym strumieniem. Alternatywą może być kocioł gazowy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie generuje jednak kolejne czynniki, które mają znaczenie dla wyliczeń. Przed zakupem gazowego kotła do ogrzewania domu warto skorzystać z naszego darmowego doradztwa. Zachęcamy do kontaktu!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Polecam
2024-05-21
Szybka obsługa towar zgodny. Polecam.
pixel