Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobór kształtek i rur stalowych do instalacji C.O.

2023-08-30
Dobór kształtek i rur stalowych do instalacji C.O.

Planując instalację centralnego ogrzewania, warto zwrócić uwagę na kluczowe komponenty: rury i kształtki. Właściwy ich dobór i kompatybilność zapewnią efektywne działanie systemu. Jakie kryteria powinny przewodniczyć wyborowi rur stalowych i jak dobrać do nich odpowiednie kształtki? Przeczytaj poniżej!

Decydując się na rury stalowe - na co zwrócić uwagę?

Dobierając rury do centralnego ogrzewania, warto pochylić się nad ich specyfiką, by zapewnić systemowi optymalne działanie. Choć rynek oferuje wiele opcji, warto kierować się charakterem naszej instalacji.

Rury stalowe zyskały uznanie dzięki odporności na temperatury, stabilności i trwałości. Co więcej, stanowią jedną z bardziej ekonomicznych opcji. Niemniej jednak warto mieć na uwadze ich wady - skłonność do korozji i tworzenia osadów. Ich znaczna waga może być także wyzwaniem podczas montażu. Najczęściej wykorzystywane w CO to rury czarne ze szwem, które łączy się przez gwintowanie lub spawanie. Sprawdzają się doskonale w klasycznych systemach, oraz w połączeniu rozdzielacza z kotłem.

Wybierając kształtki - co powinno przewodzić decyzji?

Istotne jest odróżnienie złączek od kształtek. Pierwsze pełnią funkcję spajania odcinków rur, drugie zaś - poza łączeniem - pozwalają na tworzenie odgałęzień czy zmianę kierunku przepływu. Kluczowe są dla podłączenia armatury oraz grzejników. Jak więc wybierać?

Kluczem jest znajomość specyfikacji łączonych elementów. Chociaż można spotkać hybrydowe połączenia różnych materiałów, to zalecane jest zachowanie spójności materiałowej. Optymalnie, wszystkie komponenty powinny pochodzić od tego samego producenta.

Należy również uwzględnić wymogi prawa budowlanego, które stawiają wyraźne wytyczne dotyczące doboru kształtek. Wskazują one, by były one zgodne z rodzajem rur, z jednolitego materiału i spełniające takie same parametry.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybko otrzymałam przesyłkę
2024-05-23
terminowa, dobra obsługa zamówień
pixel