Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

2023-08-09
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Budowa własnego domu wiąże się z szeregiem decyzji, które należy podjąć. Dobór odpowiednich materiałów, wybór firmy budowlanej, czy chociażby rozplanowanie rozłożenia poszczególnych pokoi to jedynie wierzchołek decyzyjnej góry. Jednym z najważniejszych wyborów przed jakim trzeba stanąć jest dobranie właściwej formy ogrzewania. Z tego tekstu dowiesz się czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła oraz jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie.

Skuteczne ogrzewanie domu – co wybrać?

Już na etapie projektowania domu należy wybrać rodzaj ogrzewania w domu. Najczęściej branymi pod uwagę kwestiami jest opłacalność inwestycji, cena montażu, kalkulacja późniejszych kosztów stałych oraz ekologia. Częstokroć duże koszty początkowej inwestycji wiążą się z niskimi rachunkami na etapie eksploatacji. Wśród najpopularniejszych form ogrzewania domu w Polsce należy wymienić:

  • Ogrzewanie gazowe,
  • Ogrzewanie elektryczne,
  • Pompy ciepła,
  • Instalacje zasilane paliwami stałymi,
  • Ogrzewanie hybrydowe, np. zasilanie ogrzewania elektrycznego prądem pozyskanym z instalacji fotowoltaicznej.

Forma ogrzewania dopasowana do twojego domu

Nie można także zapominać o odpowiedniej izolacji cieplnej domu. Ocieplony budynek ze szczelnymi drzwiami i oknami to kolejny sposób na obniżenie ostatecznych rachunków za ogrzewanie. Dobór odpowiedniego rozwiązania powinien wynikać z indywidualnych potrzeb oraz specyfiki budynku. Postawienie na pompy ciepła split może być tańszym rozwiązaniem niż monoblok, jednak wymaga zastosowania dodatkowej instalacji chłodniczej i zajmuje dodatkowe miejsce wewnątrz budynku. Skupmy się zatem na pompach ciepła.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Pompa ciepła jest uznawana za najbardziej ekologiczne źródło ocieplania domu. Ogrzewanie gazowe wiąże się z generowaniem szkodliwych spalin, będących efektem ubocznym spalania gazu. Korzystanie z paliw stałych działa na analogicznej zasadzie, tylko w miejscu gazu wykorzystywany jest węgiel kamienny, pellet albo drewno. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pompy ciepła, której naczelnym zadaniem jest pobranie ciepła z źródeł zewnętrznych, takich jak gleba, powietrze czy chociażby wody podziemne i późniejsze przekazanie go do wnętrza domu. Działa to na zasadzie odwrotnej do lodówki – pompa ciepła zagarnia ciepło z zewnątrz i dostarcza ciepło do środka budynku. Energia pozyskiwana przez pompy ciepła pochodzi z odnawialnych źródeł energii, przy niskim udziale energii elektrycznej. Łączy w sobie zatem ekonomię i ekologię.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Rodzaj pompy ciepła wynika ze sposobu pozyskiwania ciepła, dlatego wyróżniamy takie pompy jak:

  • Pompa gruntowa,
  • Pompa powietrzna,
  • Pompa wodna,
  • Pompa powietrzno-wodna.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Co do zasady, koszt inwestycji winstalację z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od innych, podobnych rozwiązań. Prognozowane tempo zwrotu inwestycji to zwykle ok. 5-6 lat. Co więcej, pompa ciepła może zostać uzupełniona o fotowoltaikę, co jeszcze bardziej przekłada się na obniżenie rachunków i ekologię całej instalacji grzewczej. Jedną z niewielu bezcennych rzeczy w naszym życiu jest czas. Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, które nie wymagają systematycznego podawania opału, czy konserwacji. Powinieneś rozważyć to rozwiązanie tym bardziej, jeśli planujesz inwestycję w ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła są także bezpieczniejszym rozwiązaniem od gazu – nadal można słyszeć o niekontrolowanych wybuchach instalacji gazowych w różnych miejscach. Przytoczone przykłady są najlepszą odpowiedzią na tytułowe pytanie: Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma realny wpływ na środowisko naturalne i jakość powietrza, którym oddychamy przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Bardzo szybka przesyłka, a towar zgodny z ofertą. Polecam
2024-05-08
Super
pixel