Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 faktów dotyczących ogrzewania podłogowego

2023-08-10
5 faktów dotyczących ogrzewania podłogowegoDwoma najpopularniejszymi systemami rozprowadzającymi ciepło do różnych pomieszczeń budynku są grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje indywidualne wady i zalety. Kaloryfery odbierają wolną przestrzeń, natomiast ich zastosowanie nie wymaga przebudowy podłogi. Czy możesz zastosować podłogówkę u siebie? Ile to kosztuje? Oto 5 faktów o ogrzewaniu podłogowym.

Istnieją 3 podstawowe typy ogrzewania podłogowego

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe,
  • Wodne ogrzewanie podłogowe,
  • Powietrzne ogrzewanie podłogowe.

Zdecydowana większość osób zainteresowanych podłogówką decyduje się na wersję elektryczną lub wodną. Instalacja wodna jest droższa w montażu, natomiast generuje niższe koszty eksploatacyjne. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe wiąże się z dwukrotnie wyższymi rachunkami. Powietrzne ogrzewanie podłogowe nazywane jest potocznie fundamentami grzewczymi, ponieważ najczęściej występuje w budynkach postawionych na płycie fundamentowej.

Odpowiednie panele na ogrzewanie podłogowe to podstawa

Popularną nawierzchnią podłoża stosowaną na ogrzewanie podłogowe są płytki ceramiczne. Wynika to również z faktu, że wiele osób decyduje się na montaż podłogówki jedynie w łazience. Coraz większą popularnością cieszą się jednak panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe, które dostępne są w ofercie praktycznie wszystkich producentów podłóg laminowanych. Przy doborze paneli zwróć uwagę na:

  • Rodzaj paneli – sprawdź czy producent rekomenduje dany panel pod ogrzewanie podłogowe,
  • Grubość paneli – rekomenduje się panele o długości ok. 10 mm,
  • Podkład pod panele – podkład pod ogrzewanie podłogowe musi być cienki i dobrze przewodzić ciepło,
  • Sposób montażu – zaleca się łączenia bezklejowe.

Ogrzewanie podłogowe = korzystny rozkład temperatury

Jednym z głównych wyróżników ogrzewania podłogowego względem tradycyjnych grzejników jest pionowy rozkład temperatury. Najwyższa temperatura jest w okolicach stóp, natomiast nieco niższa na wysokości głowy i sufitu. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ogrzewanie podłogowe to również świetne rozwiązanie do sypialni, gdzie łóżko umiejscowione jest blisko podłogi. Tym samym, kiedy leżymy w łóżku to znajdujemy się w strefie największego ciepła. To rozwiązanie na pewno spodoba się również naszym czteronogi przyjacielom, którym zależy na dobrej temperaturze równie mocno co ludziom.

Podłogówka: układ ślimakowy vs układ meandrowy

Na etapie projektowania ogrzewania podłogowego musimy zdecydować jakie ułożenie rur będzie najlepsze dla danego pomieszczenia. Układ ślimakowy polega na ułożeniu przewodów grzewczych w sposób obwodowy, prowadzący do środka pokoju. To rozwiązanie swoim wyglądem przypomina muszlę ślimaka dlatego nazywane jest układem ślimakowym. Ogrzewanie podłogowe w układzie ślimakowym najlepiej sprawdzi się w korytarzu, łazience oraz pomieszczeniach, których ściany nie są ścianami zewnętrznymi budynków. Układ meandrowy przypomina węża, ponieważ poszczególne pętle znajdują się równolegle do siebie. Ciepło w tym systemie rozłożone jest nierównomiernie – najcieplej jest na początku pętli. Dlatego najlepiej rozpoczynać instalacje podłogówki w miejscach narażonych na utratę temperatury – w okolicach drzwi wejściowych i okien. Dzięki temu poczucie temperatury jest jednakowe w całym pomieszczeniu.

Ciepłe stópki – naprawdę ciepłe!

Dla niektórych osób może to się wydawać kwestią drugorzędną, jednak w rzeczywistości ogrzewanie podłogowe wiąże się z dużą przyjemnością i satysfakcją. Kontakt zmarzniętej nogi z ciepłą podłogą po powrocie do domu to przyjemność sama w sobie. Jest to szczególnie odczuwalne w łazience, gdzie temperatura jest przeważnie o kilka stopni wyższa niż w pokojach mieszkalnych. Co do zasady, ogrzewana podłoga powinna być neutralna w dotyku. Oczywiście nie wiąże się to zmarzniętych stóp wynikających z niskiej temperatury, czy też nieprawidłowej cyrkulacji krwi. Warto również spojrzeć na aspekt medyczny. Ciepłe nogi zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, bądź przeziębienie. Zimne stopy prowadzą do zwężenia się naczyń krwionośnych w nosie, co sprzyja rozwojowi infekcji. Przyjemne z pożytecznym.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Super
2024-05-07
Gitara
pixel