Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 faktów dotyczących ogrzewania podłogowego

2023-08-10

Dwoma najpopularniejszymi systemami rozprowadzającymi ciepło do różnych pomieszczeń budynku  są grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje indywidualne wady i  zalety. Kaloryfery odbierają wolną przestrzeń, natomiast ich zastosowanie nie wymaga przebudowy  podłogi. Czy możesz zastosować podłogówkę u siebie? Ile to kosztuje? Oto 5 faktów o ogrzewaniu  podłogowym

Istnieją 3 podstawowe typy ogrzewania podłogowego 

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe, 
  • Wodne ogrzewanie podłogowe, 
  • Powietrzne ogrzewanie podłogowe.  

Zdecydowana większość osób zainteresowanych podłogówką decyduje się na wersję elektryczną lub  wodną. Instalacja wodna jest droższa w montażu, natomiast generuje niższe koszty eksploatacyjne. Z  kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe wiąże się z dwukrotnie wyższymi rachunkami. Powietrzne  ogrzewanie podłogowe nazywane jest potocznie fundamentami grzewczymi, ponieważ najczęściej  występuje w budynkach postawionych na płycie fundamentowej.  

Odpowiednie panele na ogrzewanie podłogowe to podstawa 

Popularną nawierzchnią podłoża stosowaną na ogrzewanie podłogowe są płytki ceramiczne. Wynika  to również z faktu, że wiele osób decyduje się na montaż podłogówki jedynie w łazience. Coraz  większą popularnością cieszą się jednak panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe, które  dostępne są w ofercie praktycznie wszystkich producentów podłóg laminowanych. Przy doborze  paneli zwróć uwagę na: 

  • Rodzaj paneli – sprawdź czy producent rekomenduje dany panel pod ogrzewanie podłogowe,  Grubość paneli – rekomenduje się panele o długości ok. 10 mm,  
  • Podkład pod panele – podkład pod ogrzewanie podłogowe musi być cienki i dobrze  przewodzić ciepło,  
  • Sposób montażu – zaleca się łączenia bezklejowe.  

Ogrzewanie podłogowe = korzystny rozkład temperatury 

Jednym z głównych wyróżników ogrzewania podłogowego względem tradycyjnych grzejników jest  pionowy rozkład temperatury. Najwyższa temperatura jest w okolicach stóp, natomiast nieco niższa  na wysokości głowy i sufitu. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i  codzienne funkcjonowanie. Ogrzewanie podłogowe to również świetne rozwiązanie do sypialni,  gdzie łóżko umiejscowione jest blisko podłogi. Tym samym, kiedy leżymy w łóżku to znajdujemy się w  strefie największego ciepła. To rozwiązanie na pewno spodoba się również naszym czteronogim  przyjacielom, którym zależy na dobrej temperaturze równie mocno co ludziom.  

Podłogówka: układ ślimakowy vs układ meandrowy 

Na etapie projektowania ogrzewania podłogowego musimy zdecydować jakie ułożenie rur będzie  najlepsze dla danego pomieszczenia. Układ ślimakowy polega na ułożeniu przewodów grzewczych w  sposób obwodowy, prowadzący do środka pokoju. To rozwiązanie swoim wyglądem przypomina  muszlę ślimaka dlatego nazywane jest układem ślimakowym. Ogrzewanie podłogowe w układzie  ślimakowym najlepiej sprawdzi się w korytarzu, łazience oraz pomieszczeniach, których ściany nie  są ścianami zewnętrznymi budynków. Układ meandrowy przypomina węża, ponieważ poszczególne  pętle znajdują się równolegle do siebie. Ciepło w tym systemie rozłożone jest nierównomiernie –

najcieplej jest na początku pętli. Dlatego najlepiej rozpoczynać instalacje podłogówki w miejscach  narażonych na utratę temperatury – w okolicach drzwi wejściowych i okien. Dzięki temu poczucie  temperatury jest jednakowe w całym pomieszczeniu.  

Ciepłe stópki – naprawdę ciepłe! 

Dla niektórych osób może to się wydawać kwestią drugorzędną, jednak w rzeczywistości ogrzewanie  podłogowe wiąże się z dużą przyjemnością i satysfakcją. Kontakt zmarzniętej nogi z ciepłą podłogą po  powrocie do domu to przyjemność sama w sobie. Jest to szczególnie odczuwalne w łazience, gdzie  temperatura jest przeważnie o kilka stopni wyższa niż w pokojach mieszkalnych. Co do zasady,  ogrzewana podłoga powinna być neutralna w dotyku. Oczywiście nie wiąże się to zmarzniętych stóp  wynikających z niskiej temperatury, czy też nieprawidłowej cyrkulacji krwi. Warto również spojrzeć  na aspekt medyczny. Ciepłe nogi zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, bądź przeziębienie.  Zimne stopy prowadzą do zwężenia się naczyń krwionośnych w nosie, co sprzyja rozwojowi infekcji.  Przyjemne z pożytecznym.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel