Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewodnik Profesjonalisty: Wybór Kształtek Polipropylenowych w Instalacjach

2023-10-10
 Przewodnik Profesjonalisty: Wybór Kształtek Polipropylenowych w InstalacjachKluczem do tworzenia trwałych instalacji hydraulicznych jest umiejętny dobór komponentów, gdzie w centralnym punkcie znajduje się rura z polipropylenu. Jednak równie istotne są kształtki PP, które muszą być zgodne z materiałem i średnicą rury. Oto przewodnik dla fachowców, wyjaśniający, jak wybierać te elementy.

Różnorodność Kształtek PP

Przy wyborze kształtek PP należy zwrócić uwagę na ich skład i właściwości, co wpływa na stabilność termiczną. Wyróżniamy trzy główne typy:
 • Kształtki z Homopropylenu (PPH, PP-1)
 • Stosowane głównie w systemach zimnowodnych, zawierają dodatki modyfikujące charakterystykę polipropylenu.
 • Kopolimer Blokowy (PPV, RRV, PP-S, PP-2)
 • Charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, idealne do ciepłej wody.
 • Kopolimer PPR (PP-3, PPRC, PPCR)
 • Oferują wysoką odporność termiczną, uniwersalne zastosowanie w różnych instalacjach.

  Dobór Kształtek Według Średnicy Rury

  W procesie łączenia rur z kształtkami kluczowe jest dopasowanie materiałów. Zgrzewanie jest powszechną metodą łączenia rur polipropylenowych ze złączkami, zapewniając szczelność. Średnica złączki musi odpowiadać średnicy rury, która jest mierzona wewnętrznie i uwzględnia grubość ścianek. Trzeba pamiętać, że rury PP charakteryzują się gładkim wnętrzem, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i kamienia, zwiększając efektywność przepływu. Najczęściej stosowanym rozmiarem w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jest rura PP o średnicy 20 mm. Ten przewodnik ma na celu pomóc profesjonalistom w dokonywaniu świadomych wyborów kształtek PP, zapewniających trwałość i efektywność systemów instalacyjnych.
  Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
  pixel