Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie gazowe domu — czy warto?

2023-03-10
Ogrzewanie gazowe domu — czy warto?Ogrzewanie gazowe domu jest powszechne. Jak każde rozwiązanie, ma jednak swoich zwolenników i przeciwników. Wiele zależy też od lokalizacji nieruchomości. Nie od dziś bowiem wiadomo, że największą popularnością cieszy się ogrzewanie miejskie. Jednak w przypadku braku takiej możliwości pozostają rozwiązanie alternatywne. W grę wchodzą kotły CO gazowe, olejowe i węglowe. Rozwiązaniem jest także ogrzewanie elektryczne. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Trzeba tu nadmienić, że koszt instalacji przy ogrzewaniu gazowym, węglowym czy miejskim jest porównywalny. Opiera się ona bowiem na tych samych rozwiązaniach, gdzie nośnikiem ciepła jest podgrzana woda. Różnica w kosztach występuje przy zakupie samego pieca i eksploatacji.

Ogrzewanie domu gazem — możliwości

Ogrzewanie domu gazem możliwe jest niemal wszędzie. Najczęściej korzysta się przy tym z gazu ziemnego. W przypadku braku takiego przyłącza alternatywą jest ogrzewanie gazem płynnym, przechowywanym w butli. Zakup zbiornika na gaz nie musi być jednak koniecznością. Często można wynająć go od dystrybutora tego rodzaju paliwa. Zmniejsza to początkową inwestycję i ma realny wpływ na całościowy koszt ogrzewania domu gazem. Mimo dzierżawy pozostaje on i tak na niskim poziomie. Gaz pozostaje bowiem jednym z tańszych paliw. Jest przy tym wysoce ekologiczny. Dużą zaletą jest też możliwość ogrzewania wody na potrzeby higieniczne. Piece gazowe do ogrzewania domu mają tę dodatkową funkcję. Jest ona niezależna. Dzięki temu koszt podgrzania wody jest znacznie niższy niż w kotłach węglowych. Nie trzeba też zdawać się na podgrzewacze elektryczne. Piec gazowy do ogrzewania domu i ciepłej wody może wydawać się dość dużą inwestycją początkową. Należy jednak przypomnieć, że ogrzewanie gazem jest jedną z najtańszych metod. Wynika to głównie z ceny tego surowca. Idąc tym tropem, początkowa inwestycja zwróci się w cenach późniejszego gazowego ogrzewania domu. Dla inwestorów obawiających się wysokiego kosztu instalacji producenci pieców gazowych przygotowali wiele promocyjnych pakietów. Jednym z nich jest zestaw Vaillant. Zawiera on kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u., regulatorem, natynkowym zestawem podłączeniowym oraz podstawowym zestawem powietrzno-spalinowym. Tak przygotowany przez producenta pakiet jest gotowy do instalacji i nie wymaga dodatkowych nakładów. Dostępny jest także w wyjątkowo okazjonalnej cenie. Doskonale sprawdzi się do ogrzewania gazowego domu jednorodzinnego i wielorodzinnego.

Zalety ogrzewania gazowego domu

Ogrzewanie domu gazem to przede wszystkim niskie koszty. To także wspomniana wcześniej ekologia. Ten argument nie jest bezpodstawny. W dobie dzisiejszego ograniczania używalności pieców węglowych jest on istotny. Koszt instalacji wymaganej przy gazowym ogrzewaniu domu jest podobny jak przy innych paliwach. Dodatkową zaletą jest kwestia ciepłej wody. Latem nie zachodzi bowiem konieczność szukania alternatywnych źródeł jej podgrzewania. Używanie węgla jest w tym przypadku skrajnie nieekonomiczne. Zwłaszcza że piec gazowy do ogrzewania domu i wody to dobra cena połączona z wygodą użytkowania. Dochodzi do tego brak kurzu, który jest utrapieniem przy węglu. Komfort mieszkańców domu zapewnia też pełna automatyka, jaka występuje przy instalacji gazowej. Piec załącza sie i wyłącza przy ustawionych przez mieszkańców progach temperatury. Zajmuje on do tego niewielką ilość miejsca. Nie bez powodu ogrzewanie gazowe jest popularnym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego i wielorodzinnego.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 251 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Ok
2024-06-04
Ok
pixel