Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

2021-04-22
Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Co to jest pompa ciepła?

W dużym skrócie to alternatywa dla ogrzewania budynku. To nowoczesne rozwiązanie. Z powodzeniem zastępuje kotłownie oparte na spalaniu paliw ciekłych i stałych. Jest mniej wymagająca i niemal bezobsługowa. Jak działa pompa ciepła? Urządzenie wymusza przepływ ciepła z przestrzeni o niższej temperaturze do tej o temperaturze wyższej. Mówiąc inaczej, pobiera ciepło z zewnątrz, by ogrzać wnętrze domu. Do działania potrzebuje niewielkiej ilości energii. Najczęściej zasilana jest prądem elektrycznym. W przeciwieństwie do innych sposobów ogrzewania, pompa ciepła nie generuje spalania. Nie wymaga zatem od użytkownika zaopatrzenia w gaz, węgiel czy też drewno. Pobierane z zewnątrz ciepło nie osiąga wysokich temperatur. Konieczne jest w tym przypadku stosowanie odpowiednio dużych instalacji grzewczych.

Jak działa powietrzna i gruntowa pompa ciepła?

Obie działają na tej samej zasadzie. Różnica polega jedynie na źródle uzysku ciepła. Przy powietrznej pompie ciepła jego źródłem jest właśnie powietrze. Jak łatwo się domyślić, przy gruntowej pompie ciepła zaopatrujemy się w nie ze źródeł podziemnych. Z pewnością pojawia się pytanie, jak można wygenerować ciepło z powietrza, którego temperatura oscyluje wokół 0oC? Tu wykorzystano fizykę. Każda materia o temperaturze powyżej zera absolutnego (-273oC) ma energię. Da się ją odzyskać właśnie w postaci ciepła. Warunkiem jest, by czynnik znajdujący się parowniku pompy miał temperaturę niższą niż pozyskana. Wynika to z jednej zasad termodynamiki Newtona. Sprężarka sprawia, że czynnik jest ogrzewany energią z zewnątrz. Duże znaczenie ma przy tym wydajność pompy ciepła (COP). To stosunek uzysku ciepła do zużytej do tego celu energii. Nowoczesne urządzenia mają COP na poziomie 4. Oznacza to, że na 1 kWh zużytej energii elektrycznej uzyskujemy 4 kW ciepła.

Pompa ciepła w domu — czy to się opłaca?

Jak w wielu przypadkach, odpowiedź może być tylko jedna. To zależy. Koszt instalacji i montażu pompy ciepła w domu jest z pewnością wyższy niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Wynika to nie tylko z większej powierzchni samej instalacji, ale i stopnia jej skomplikowania. Samo urządzenie też nie należy do najtańszych rozwiązań. Niewątpliwie jednak koszty eksploatacji i prądu do podtrzymania działania pompy ciepła są później znacznie niższe. Zakładając zatem, że budynek ogrzewany będzie podczas każdego sezonu grzewczego można śmiało odpowiedzieć — tak. Zadając sobie pytanie o opłacalność montażu pompy ciepła, należy jednak wziąć pod uwagę wszelkie aspekty jej użytkowania. Warto przy tym dodać, że w porze letniej pompa ciepła z łatwością spełnia funkcję klimatyzacji. Jest zatem znacznie bardziej uniwersalna niż tradycyjne systemy grzewcze oparte na spalaniu paliwa w kotłowniach.

Jaka instalacja jest najbardziej efektywna dla pompy ciepła?

Należy pamiętać, że ogrzewania pompą ciepła opiera się na systemie niskotemperaturowym. Oznacza to, że instalacja musi mieć znacznie większą powierzchnię niż te z tradycyjnych kotłowni. Tu bowiem nie da się podgrzać wody w kaloryferach do 60 czy 70oC. Rozwiązaniem są dedykowane grzejniki wielkopowierzchniowe. Co jednak zrobić, gdy brakuje na nie miejsca? Doskonale sprawdzi się tutaj ogrzewania podłogowe lub ścienne. Duża powierzchnia sprawia, że uzyskiwany efekt jest podobny jak w przypadku tradycyjnego podgrzewania wody. Pompy ciepła są również doskonałym rozwiązaniem dla ogrzewania nadmuchowego, które coraz częściej spotkać można w nowoczesnych polskich domach.

Panele fotowoltaiczne do zasilania pompy ciepła

Prawdą jest, że te nowoczesne urządzenia wymagają większej ilości prądu niż tradycyjne piece. Wynika to głównie z częstej pracy sprężarki. Są one jednak dostosowane do zasilania energią elektryczną wytwarzaną przez fotowoltaikę. W tej sytuacji uzyskujemy niemal darmową eksploatację i ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła i instalacji grzewczej już na etapie budowy domu. Projekt nie będzie wtedy przewidywał ciągów i instalacji kominowych do odprowadzania spalin. Nie będzie też wymagana przestrzeń na samą kotłownię i miejsce do składowania opału.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 292 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
ok
2024-07-04
BARDZO DOBRA FIRMA
pixel