Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klimatyzator ścienny czy przenośny? Co wybrać?

2023-03-10
Klimatyzator ścienny czy przenośny? Co wybrać?

Klimatyzator ścienny — czy będzie najlepszy do domu i biura?

Klimatyzator ścienny jest urządzeniem montowanym na stałe. W jego skład wchodzą dwie współpracujące ze sobą jednostki. Zewnętrzna, odpowiedzialna za schładzanie powietrza montowana jest zazwyczaj na elewacji budynku. W przypadku klimatyzacji do mieszkań często umiejscowiona jest na balkonie. Jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie w pomieszczeniu docelowym. Jest to urządzenie, które nawiewa wytworzone chłodne powietrze do wnętrza. Klimatyzator ścienny to doskonałe rozwiązanie do większych pomieszczeń. Ma on zazwyczaj dużą moc i wydajność. Jest wygodny i nie zajmuje przestrzeni. Estetycznie wykonane jednostki zewnętrzne pasują niemal do każdego wystroju. Klimatyzatory ścienne doskonale sprawdzają się także w biurach. Powszechnie stosowane są w pomieszczeniach z elektroniką, która do pracy wymaga odpowiedniej temperatury otoczenia. Ich zaletą jest również możliwość podłączenia kilku urządzeń wewnętrznych do jednostki znajdującej się na zewnątrz. Pozwala to na stworzenie swoistych stref klimatycznych w różnych częściach budynku. Montaż klimatyzacji ściennej nie należy do trudnych. Jednak z uwagi na gaz wchodzący w skład instalacji wymagane jest, by przeprowadzał go zespół fachowców. Klimatyzacja ścienna posiada także funkcję nawilżania, wentylowanie pomieszczeń oraz ogrzewania. Jest to zatem urządzenie uniwersalne.

Klimatyzator przenośny — czy to się opłaca?

Klimatyzator przenośny spełnia te same funkcje co klimatyzacja naścienna. Różnica polega na mobilności. Plusem może być także zintegrowanie urządzenia. Tu, w jednej obudowie znajdują się wszystkie systemy odpowiedzialne za schładzanie powietrza. Są przy tym nieco głośniejsze. Choć nie są tak wydajne jak klimatyzacja naścienna, z powodzeniem radzą sobie w pomieszczeniach o małej i średniej kubaturze. Do efektywnej pracy konieczne jest wystawienie rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Wystarczy tu nieco uchylone okno albo skierowanie strumienia do kratki wentylacyjnej. Klimatyzatory przenośne są estetyczne i wytrzymałe. Możliwość przestawiania ich między pomieszczeniami to duża ich zaleta. W ciągu dnia mogą schładzać pomieszczenia, w których najczęściej przebywają użytkownicy. W nocy świetnie sprawdzą się w sypialni. To także doskonałe rozwiązanie do domów i biur, gdzie nie każdy toleruje strumień zimnego powietrza. Klimatyzator przenośny można bowiem ustawić w dowolnym kierunku bez utraty jego funkcjonalności. Sterowanie urządzeniem jest intuicyjne. Jego funkcje pokrywają się z klimatyzacją naścienną.

Klimatyzator ścienny czy przenośny? Który lepszy?

Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Najważniejsza bowiem jest wygoda użytkowników. Jeśli dysponujemy domem lub mieszkaniem o dużej powierzchni, wybór klimatyzatora ściennego wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak planujemy schładzać różne pomieszczenia, klimatyzator przenośny może być lepszym wyborem. Jego zaletą jest także rozmiar. W sytuacji, gdy upalne lato spędzamy na działce lub innym miejscu, gdzie dysponujemy prądem elektrycznym, klimatyzator przenośny można śmiało zabrać ze sobą. Zapewni nam chłód w ciągu dnia i możliwość dogrzania budynku w trakcie chłodnych nocy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Klimatyzator ścienny Climate 3000i CL3000i-Set 53 WE 5,3 kW Bosch 7733701737

Klimatyzator ścienny Climate 3000i CL3000i-Set 53 WE 5,3 kW Bosch 7733701737

Cena regularna: 4 371,13 zł brutto4 234,53 zł brutto
Klimatyzator ścienny Revolution 7 kW Hyundai HRP-M24RI + HRP-M24RO/2

Klimatyzator ścienny Revolution 7 kW Hyundai HRP-M24RI + HRP-M24RO/2

Cena regularna: 6 254,55 zł brutto5 941,82 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Polecam
2024-05-23
terminowa, dobra obsługa zamówień
pixel