Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do domu i mieszkania?

2023-03-10
Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do domu i mieszkania?Planując zakup klimatyzatora, stajemy często przed dylematem jak dobrać odpowiedni naszego domu lub mieszkania. Z pewnością musi on pasować do wystroju wnętrza. Jednak ważniejszym czynnikiem są jego parametry techniczne. Może się bowiem okazać, że urządzenie nie będzie spełniało oczekiwań. Schładzanie pomieszczenia będzie długotrwałe, a w skrajnym przypadku nie uda się osiągnąć optymalnej temperatury. Warto zatem wcześniej przemyśleć taki zakup pod kątem wymagań. Dodatkowo należy zastanowić się jak dobrać klimatyzator do powierzchni pokoju, w którym będzie zainstalowany. Ma to duże znaczenie. Zbyt małe urządzenie będzie nieefektywne. Dodatkowo koszt eksploatacji będzie wysoki. Klimatyzator taki będzie cały czas pracował z maksymalną mocą, co od razu odbije się na rachunkach za energię elektryczną. Dodatkowo może się okazać, że w pomieszczeniu nie da się uzyskać wymaganej temperatury.

Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?

Istnieje prosty przelicznik, który wskaże nam jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że na każde 10m² urządzenie powinno mieć 1000W. Chcąc zatem schłodzić pomieszczenie o powierzchni 40m², należy szukać urządzenia o mocy 4000W. Ten uniwersalny przelicznik nie uwzględnia jednak specyficznych uwarunkowań pomieszczeń. Pokój może być bowiem połączony z aneksem kuchennym, w którym generowane jest dodatkowe ciepło. Ważna jest także wielkość i szczelność okien. Podczas planowania montażu klimatyzacji są to czynniki, które należy brać pod uwagę. Jak zatem dobrać moc klimatyzacji do specyficznego pomieszczenia? W takich sytuacjach należy przyjąć, że urządzenie musi mieć większą moc. I tak:
  • w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu - 30-50% więcej mocy;
  • w pokojach z aneksem kuchennym - 10-20% więcej mocy;
  • w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach z oknami skierowanymi na zachód lub południe - 20-30% więcej mocy;
  • w pomieszczeniach ze słabą izolacją termiczną lub nieszczelnymi oknami - 10-20% więcej mocy.

Dodatkowym czynnikiem może być ilość urządzeń generujących ciepło. Chodzi tu głównie o elektronikę. Telewizor, czy komputer nie będą stanowić problemu. Jednak montując klimatyzację np. w serwerowni, należy wziąć pod uwagę generowane przez urządzenia ciepło.

Jaka klimatyzacja najlepsza do domu?

Jeśli mamy wątpliwości, jaka klimatyzacja będzie najlepsza do domu, warto poradzić się fachowca. Montaż klimatyzacji musi być wcześniej zaplanowany. Dobór odpowiednich urządzeń i wycena instalacji jest zazwyczaj darmowa. Specjalista nie tylko doradzi jak dobrać klimatyzację do domu i mieszkania. Podpowie też jakie dodatkowe czynniki należy wziąć pod uwagę i gdzie najlepiej umieścić urządzenia. Mamy wtedy gwarancję prawidłowo dobranych parametrów. Oszczędzi nam to w przyszłości nie tylko wysokich rachunków, ale i wydłuży żywotność klimatyzatora. Idzie za tym komfort użytkowania przez długi okres.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Klimatyzator ścienny Fly 2,6 kW Kaisai KWX-09HRGI+KWX-09HRGO

Klimatyzator ścienny Fly 2,6 kW Kaisai KWX-09HRGI+KWX-09HRGO

Cena regularna: 1 856,90 zł brutto1 798,88 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Polecam
2024-05-22
Szybka wysyłka produkt zgodny z opisem
pixel