Zawory mieszające
Zawory mieszające to elementy instalacji hydraulicznej lub grzewczej, które umożliwiają zmieszanie wody z dwóch lub więcej obiegów. Potocznie nazywane są jako mieszacze, bowiem właśnie w nich dochodzi do wymieszania się wód o różnych temperaturach. Zawory mieszające wykorzystywane są głównie w instalacjach z kilkoma obiegami grzewczymi. Stosuje się je w celu zredukowania strat energii oraz zapobieganiu przegrzewania i wychładzania się instalacji. Zawory mieszające potrafią realnie zwiększyć żywotność pieca i zapobiec niepożądanym awariom instalacji.
Zawory mieszające – rodzaje
Podziału mieszaczy można dokonać na podstawie kilku kategorii. Najważniejszą z nich jest liczba obiegów/dróg. Zależnie od tego, ile obiegów może zostać połączonych, tylu drożny będzie zawór mieszający. Najczęściej występują zawory 2-drożne, 3-drożne i 4-drożne. Zamiennie można również spotkać się z nazewnictwem: 2-drogowe, 3-drogowe i 4-drogowe. Kolejny podział odnosi się do rodzaju zastosowanej technologii, na podstawie której wyróżniamy zawory mieszające termostatyczne i ręczne (tradycyjne). Mieszacze ręczne bazują na mechanicznym potencjometrze, którym sterujemy w sposób ręczny. Z kolei zawory mieszające termostatyczne nie wymagają naszej ingerencji, bowiem działają w sposób zautomatyzowany. Zadaniem mieszacza termostatycznego jest utrzymanie stałej, narzuconej wcześniej temperatury. Ciekawym rozwiązaniem jest również rozbudowa tradycyjnego zaworu o sterownik, który dostosowuje się do czynników zewnętrznych – np. spadków temperatury w nocy.
Jak działa automatyczny zawór mieszający?
W przeciwieństwie do zaworu termostatycznego, mieszacz automatyczny wyposażony jest również w siłownik elektryczny. Nie wymaga zatem ręcznego ustawienia, a odbiera odpowiednie informacje z regulatora kotła. Tym samym jeśli zmienimy ustawienia temperatury w kotle – automatyczny zawór mieszający powinien dostosować się do wprowadzonej zmiany, bez konieczności kręcenia pokrętłem.
Trójdrożne zawory mieszające – gdzie stosować?
3-drożne zawory mieszające dedykowane są do systemów opartych na wodzie. Najczęściej występują w układach grzewczych, chłodniczych oraz ciepłej wody użytkowej. Idealnie współpracują z układami ogrzewania podłogowego oraz grzejnikami, zarówno jako zawory przełączające, jak i separujące poszczególne strumienie wody. Tym samym możemy rozdzielić ciecz w taki sposób, by trafiała zarówno do instalacji grzewczej, jak i instalacji c.w.u.
Mieszacze w centralnym ogrzewaniu
Zawory mieszające to proste elementy, które wpływają na komfort korzystania z centralnego ogrzewania. Jest to miejsce w którym spotyka się woda ogrzana w kotle grzewczym wraz z wodą, która wraca z instalacji. Tym samym jesteśmy w stanie uzyskać różną temperaturę cieczy dla różnych stref ciepła. Odpowiednio ustawiony zawór mieszający daje nam możliwość sterowania temperaturą ogrzewania podłogowego, czy tradycyjnych grzejników.
Dlaczego warto stosować zawory mieszające?
Praktycznie wszystkie współczesne instalacje grzewcze wyposażone są w zawory mieszające, ponieważ niskim nakładem kosztów można zwiększyć żywotność i efektywność naszej instalacji. Najważniejszy jest jednak komfort. Mieszacz pozwala na dopasowanie parametrów grzewczych do naszych upodobań, bądź wymogów. Jest także skutecznym narzędziem w walce z wychładzaniem danego układu. Producenci mieszaczy podnoszą, że zapobiegają one powstawaniu pary na ścianach kotła grzewczego, dzięki czemu nie dochodzi do korozji.
Jaki zawór mieszający stosować?
Bardzo często informacje w tym zakresie znajdują się w dokumentacji technicznej kotła. Producenci zawsze premiują i sugerują korzystanie z ich produktów, które dostosowane są w pełni do danego urządzenia grzewczego. Doświadczony instalator jest jednak w stanie dopasować alternatywny mieszacz, który również bez najmniejszych problemów spełni swoją funkcję. Dla instalacji grzewczych z układem otwartym zaleca się stosowanie zaworów mosiężnych, które są odporne na korozję. W przypadku układu zamkniętego można już sobie pozwolić na zakup mieszacza żeliwnego. Pamiętaj, że stosunek ciepłej wody do zimnej powinien wynosić 2:1. W innym razie zawór mieszający nie będzie w pełni spełniał swojej funkcji.
Hydraulika
Hydraulika
