Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa rodzaje zasobników, wchodzących w skład instalacji grzewczej. Zbiorniki przeznaczone są do akumulacji ciepłej wody użytkowej, natomiast bufory ciepła służą do technologicznej pracy pompy i akumulacji energii cieplnej. W obu przypadkach istotna jest właściwa szczelność zbiorników, izolacja termiczna oraz dostosowanie ich do posiadanej pompy ciepła.
Zbiorniki do pomp ciepła to wytrzymałe konstrukcje przeznaczone do przygotowania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. Nazywane są również zasobnikami oraz bojlerami. Ich głównym zadaniem jest przechowywanie ciepłej wody na potrzeby codziennej egzystencji (np. kąpiel) lub w celu skumulowania odpowiedniej ilości ciepła wykorzystywanego później do ogrzania budynku. Zbiorniki do pompy ciepła to zbiorniki stojące, wyposażone przeważnie w wewnętrzny wymiennik ciepła. Zaleca się stosowanie zbiorników wykonanych ze stali nierdzewnej, bądź czarnej stali z warstwą emalii ceramicznej, ponieważ zapewniają one odpowiednią sterylność wody. Na rynku dostępne są różne zbiorniki do pomp ciepła: zbiorniki c.w.u., zbiorniki kombinowane, zbiorniki akumulacyjne oraz zbiorniki warstwowe. Dla zapewnienia odpowiedniej izolacji, wielu producentów stosuje piankę poliuretanową, która ogranicza potencjalne straty energetyczne.
Bufor do pompy ciepła
Bufor do pompy ciepła to rodzaj zbiornika w którym magazynowana jest energia. Zależnie od jego konstrukcji oraz wielkości samej instalacji może spełniać różne funkcje. Najważniejsza funkcja buforu do pompy ciepła to optymalizacja efektywności cieplnej pompy ciepła, czyli po prostu optymalne wykorzystanie ciepła wygenerowanego przez pompę. Bufor nazywany jest również zbiornikiem buforowym. Bufory do pomp ciepła mogą mieć różną pojemność, zwykle jest do od 100 do 500 litrów. Nic nie stoi na przeszkodzie by w przypadku większej instalacji zainwestować w bufor ciepła mający nawet 1000 litrów. Bufory do pomp ciepła zwiększają zład wody – pojemność wodnej instalacji grzewczej. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że zapewniają wystarczającą ilość wody w instalacji grzewczej. Inwestując w bufor do pompy ciepła należy pamiętać o zagospodarowaniu dodatkowego miejsca w kotłowni.
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła – różnice
Zbiorniki CWU i bufory do pomp ciepła są do siebie bardzo podobne pod względem wizualnym. W gruncie rzeczy są to zbiorniki, czyli przedmioty przeznaczone do magazynowania. Bufory do pomp ciepła magazynują ciepło, kompensują nadmiar mocy pompy, umożliwia podłączenie kilku źródeł
ciepła w instalacji oraz zapewnia odszranianie parownika. Podstawowe zbiorniki do pomp ciepła to konstrukcje prostsze, których naczelnym zadaniem jest podgrzewanie i przechowywanie wody użytkowej. Mogą być wyposażone w jedną lub dwie wężownice, co uzależnione jest od ich pojemności i naszego zapotrzebowania w ciepłą wodę.
Jaki zbiornik buforowy wybrać do pompy ciepła?
Bufory do pompy ciepła powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Zastanawiasz się ilu litrowy zbiornik buforowy będzie potrzebny w twoim przypadku? Jest to uzależnione od mocy naszej pompy ciepła oraz ilości wody znajdującej się w układzie (np. grzejnikach). Przyjmuje się, że na każdy kW pompy potrzeba 20 litrów wody, przy czym należy od tej wartości odjąć wodę znajdującą się w układzie. Dla lepszego zobrazowania sytuacji - dla pompy 15kW rekomendowany jest bufor o pojemności 300 litrów. Jeżeli w naszym układzie znajduje się już 180 litrów, wówczas zbiornik powinien mieć pojemność 120 litrów. Są to wartości przybliżone, uzależnione od specyfikacji technicznej pompy, jak i samego bufora.
Bufor do pompy ciepła - z wężownicą czy bez?
Bufor do pompy ciepła z wężownicą to rozwiązanie droższe niż bufor ciepła bez wężownicy. Co do zasady, bufor ciepła z wężownicą jest zalecany w przypadku dwóch oddzielonych układów grzewczych. Dzięki wężownicy można uzyskać większą temperaturę. Często zdarza się jednak tak, że nie ma takiej potrzeby. Wszystko uzależnione jest od konkretnej instalacji i naszego zapotrzebowania na energię cieplną.