Kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant

Jednofunkcyjne kotły gazowe Vaillant to urządzenie skupione na jednym, prostym celu: podgrzaniu wody. Może to być woda użytkowa, czy chociażby woda znajdująca się w naszym odbiornikach ciepła, takich jak grzejniki. Kotły gazowe jednofunkcyjne do grzania wykorzystują proces spalania gazu, który może występować w formie gazowej (sieć gazowa), bądź płynnej (zbiornik z gazem). Vaillant to jeden z najbardziej uznanych producentów urządzeń grzewczych na rynku europejskim. Jednofunkcyjne kotły gazowe Vaillant to połączenie trwałeś konstrukcji z dobrą wydajnością grzewczą. Funkcjonalność urządzenia można rozbudować poprzez zakup zasobnika.

Kotły gazowe jednofunkcyjne – rodzaje

Podziału kotłów gazowych można dokonać ze względu na kilka cech produktów. Pierwszym z nich jest sposób montażu. Tym samym wyróżniamy jednofunkcyjne kotły gazowe Vaillant:

 • Stojące,
 • Wiszące.

Podział wydaje się być oczywisty. Wiszące montuje się na ścianie, podczas gdy stojące wymagają zagospodarowania odpowiedniej przestrzeni na podłodze kotłowni, czy innego pomieszczenia. W branży uznaje się, że kotły stojące są bardziej wytrzymałe od wiszących, między innymi za sprawą zastosowania żeliwnych wymienników ciepła.

Kotły gazowe Vaillant – komora spalania

Kolejny podział dotyczy budowy komory spalania, czyli sposobu w jaki pobierane jest powietrze potrzebne do procesu spalania, jak i sposobu odprowadzania spalin. Tym samym kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant mogą posiadać:

 • Otwartą komorę spalania,
 • Zamkniętą komorę spalania.

Współcześnie producenci odchodzą od otwartej komory ze względu na energooszczędność oraz ekologię. Jeżeli chodzi o gaz, istotne znaczenie ma również bezpieczeństwo. Kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant z zamkniętą komorą spalania dostarczają optymalną ilość tlenu niezbędną do spalania paliwa.

Jednofunkcyjne kotły gazowe Vaillant – sposób działania

Mogłoby się wydawać, że zasada działania kotłów gazowych to żadna większa filozofia. Dostarczamy tlen, gaz, płomień i następuje do podgrzania wody. Rozwój technologii sprawił jednak, że kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant mogą działać w różny sposób. Wyróżniamy zatem:

 • Tradycyjne kotły gazowe,
 • Jednofunkcyjne kotły gazowe kondensacyjne,
 • Pulsacyjne kotły gazowe Vaillant,
 • Kotły pracujące w kaskadzie.

Kotły tradycyjne i kondensacyjne mają bardzo podobną budowę, jednak kondensacja umożliwia na wykorzystanie spalin w celu pozyskania ciepła. Zwiększa to znacznie wydajność całej instalacji grzewczej.

Jaki jednofunkcyjny kocioł gazowy Vaillant kupić?

Vaillant dostosował gamę swoich produktów to różnego stopnia zapotrzebowania i indywidualnych preferencji użytkowników. Wieloosobowa rodzina mieszkająca w dwukondygnacyjnym domu będzie miała większe zapotrzebowanie na ciepło niż bezdzietne małżeństwo zamieszkujące dom o metrażu rzędu 80 metrów kwadratowych. Jeżeli zdecydujemy się na jednofunkcyjny kocioł gazowy Vaillant, wówczas musimy zwrócić uwagę na jego parametry. Największe znaczenie będzie miało nasze zapotrzebowanie na ciepło. Będzie ono uzależnione od ilości grzejników, rodzaju grzejników, czy rodzaju całego systemu grzewczego. Istotny wpływ na stopień zapotrzebowania może mieć również zasobnik, który umożliwia podgrzanie wody użytkowej. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas konieczny będzie zakup jednofunkcyjne kotła gazowego Vaillant o większej mocy. Kolejnymi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę są: dodatkowe funkcje (np. turbo), okres gwarancji, zakres odpowiedzialności producenta, marka.

Kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant – popularne modele

 • Vaillant ecoTEC VC PRO (kondensacyjny),
 • Vaillant ecoCOMPACT (kondensacyjny),
 • Vaillant ecoTEC plus,
 • Vaillant ecoTEC exclusive,
 • Vaillant ecoTEC pure.

Dlaczego warto kupić kotły gazowe jednofunkcyjne marki Vaillant

Wśród wielu osób istnieje błędne przekonanie, że markowe produkty wiążą się z wysoką ceną jedynie ze względu na znaczek i renomę konkretnej marki. Kotły gazowe jednofunkcyjne Vaillant oferują dobry stosunek jakości do ceny. Warto je rozważyć nawet wówczas, jeżeli na rynku znajdują się kotły o podobnych parametrach ale w niższej cenie. Decydując się na kotły jednofunkcyjne Vaillant otrzymujemy gwarancję producenta, dobry dostęp do części zamiennych i serwisantów oraz pewne, nowoczesne technologie grzewcze.

Czytaj więcejZwiń opis

Wyświetlanie wszystkich wyników: 22